3 sierpnia
poniedziałek
Lidii, Augusta, Nikodema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W katedrze Notre Dame, po raz pierwszy od 219 lat nie będzie liturgii Bożego Narodzenia

Ocena: 0
779

Od czasu po rewolucji francuskiej w paryskiej katedrze Notre Dame nie będą odprawiane nabożeństwa okresu Bożego Narodzenia. W kwietniu katedrę – symbol Paryża – zniszczył pożar. Zastępczym kościołem na czas remontu jest od września późnogotycki kościół parafialny Saint-Germain l'Auxerrois naprzeciwko Luwru.

 

Fot. Wikipedia,DXR /Daniel Vorndran - Praca własna,CC BY 3.0

Media francuskie podają, że tradycyjną pasterkę odprawi w tym kościele nowy biskup pomocniczy w Paryżu, Philippe Marsset. Gregoriańskiej Mszy św. w uroczystość Narodzenia Pańskiego przewodniczyć będzie ks. Patrick Chauver, dziekan z Notre Dame.

Liturgie Bożego Narodzenia sprawowano w katedrze Notre Dame nieprzerwanie od wieków, z wyjątkiem okresu bezpośrednio po rewolucji francuskiej, kiedy odebrano ją Kościołowi oraz urządzono w niej Świątynię Rozumu, zaprzestając kultu chrześcijańskiego (1793 - 1801). Wtedy nie sprawowano w niej także liturgii Bożego Narodzenia. W Notre-Dame przywrócono kult chrześcijański po podpisaniu przez Napoleona konkordatu w 1801 r.

Pożar, który wybuchł 15 kwietnia 2019 r. prawdopodobnie w skutek prac prowadzonych na dachu katedry, zniszczył drewniane wiązania dachowe pochodzące z czasu średniowiecza. Obecnie prowadzone są prace zabezpieczające zabytek będący na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odbudowa ma się rozpocząć w 2021 roku. Na kwotę opiewającą na miliard euro przeznaczoną na odbudowę złożyło się 320 tys. ofiarodawców. Media francuskie podały informację, że arcybiskup Paryża, Michel Aupetit odprawiał już większe Msze św. w kościele Saint-Sulpice w dzielnicy Saint-Germain-des-Pres. Po Notre Dame, pochodząca z XVII wieku świątynia jest drugą co do wielkości świątynią Paryża.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II):Jr 28,1-17; Ps 119,29.43.79-80.95.102 ; Mt 14,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter