29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W mieście Michała Archanioła

Ocena: 0.3375
2099

 

Ostatnie objawienie św. Michała Archanioła miało miejsce w 1656 r., w czasie epidemii dżumy we Włoszech. Miejscowy biskup Alfonso Puccinelli, modlił się o pomoc do św. Michała. 22 września o świcie, podczas modlitwy w pokoju pałacu biskupiego w Monte Sant’ Angelo, usłyszał jakby trzęsienie ziemi. Ujrzał anioła w olśniewającym blasku, polecającego wyżłobić na kamykach z groty, znak krzyża i dwie litery M. A. – jak Michał Archanioł. Zapowiedział, że ten kto będzie posiadał i ze czcią przechowywał taki kamyk, uchroni się od choroby. W krótkim czasie dżuma ustała. Biskup zarządził wzniesienie pomnika ku czci św. Michała na placu naprzeciw pałacu biskupiego. Napis w języku łacińskim umieszczony na pomniku jeszcze dziś przypomina o tym niezwykłym wydarzeniu: „Księciu Aniołów, zwycięzcy zarazy patronowi i opiekunowi pomnik na wieczną wdzięczność”.

 


SANKTUARIUM W GROCIE

Wokół miejsca objawień zaczęli osiedlać się ludzie, a miejscowość przyjęła nazwę „Monte Sant’ Angelo” – „Góra Świętego Anioła”. W VII wieku w grocie erygowano sanktuarium, przy którym Longobardowie wznieśli okazałą bazylikę. W XIII wieku w czasie rządów Andegawenów miała miejsce gruntowna rozbudowa świątyni. Powstała wówczas imponująca 27-metrowa ośmioboczna dzwonnica, stojąca obecnie obok wejścia do sanktuarium.

Do groty schodzi się z bazyliki schodami. W głębi, w srebrno-kryształowej obudowie, kult odbiera 130-centymetrowa marmurowa figura św. Michała Archanioła. Jest kopią oryginalnej wykonanej w 1507 r. przez Andrzeja Contucciego, przechowywanej w bazylice. – Do X w. w grocie nie było żadnej figury. Ze względu na szerzące się herezje zakazywano wówczas przedstawiania świętych. Figury św. Michała Archanioła w Gargano mogły powstać dopiero od czasów Andegaweńskich. Pierwszą wykonaną ze złota sfinansował król Neapolu. Uległa przetopieniu, ponieważ potrzebne były fundusze na uzbrojenie wojska. Kolejną, za czasów Longobardów, wykonano z miedzi i pozłocono, czczona była do XV w. – mówi ks. Władysław Suchy.

Pielgrzymi licznie nawiedzali to miejsce od początku objawień św. Michała Archanioła. – Przez całą Europę wiodły szlaki pielgrzymie do groty św. Michała Archanioła, tradycja pielgrzymowania była bardzo bogata, na trasie powstało 40 kościołów i sanktuariów poświęconych św. Michałowi Archaniołowi. Longobardowie w VII w. szerzyli kult św. Michała Archanioła, nie tylko we Włoszech, ale także we Francji, a potem tradycję kultywowali Karolingowie. Powstawały obrazy, kaplice, kościoły i sanktuaria poświęcone św. Michałowi Archaniołowi na wzór Gargano.

Na przestrzeni czasu zmienia się charakter pielgrzymowania. – Dawniej pątnicy szli pieszo, niektórzy cały tydzień, potem tyle samo czasu spędzali w sanktuarium i wracali pieszo. Piesza pielgrzymka przychodzi jeszcze z odległego o 35 km San Marco. Pątnicy spędzają tu dzień. Teraz pielgrzymi przybywają głównie autokarami. Liczebnie połowę pielgrzymujących stanowią Włosi, drugą największą grupą narodowościową są Polacy – mówi ks. Władysław Suchy.

Do Gargano przybywali papieże. Św. Jan Paweł II był tu trzykrotnie: jako kapłan-student, w połowie lat 70. ubiegłego wieku jako kardynał, a w 1987 r. jako papież. Wcześniej przybył tu Leon XIII, autor rozpowszechnionej w Kościele modlitwy do św. Michała Archanioła, którą napisał w Rzymie po widzeniu demonów. – Pielgrzymi w tym miejscu zostają dotknięci łaską pokoju, głęboko przeżywają sakrament spowiedzi. Wielu przyjeżdża z intencją właśnie odbycia dobrej spowiedzi, otworzenia się na działanie Boga, przemiany życia. Przybywają też osoby błagające o uwolnienie z różnych zniewoleń, z okultyzmu, magii oraz od konsekwencji tych praktyk – mówi ks. Władysław Suchy.

25 lat temu sanktuarium powierzono pod opiekę Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, założonego w Polsce przez bł. Bronisława Markiewicza. Za sprawą michalitów peregrynacja figury Michała Archanioła rozpowszechniła się w Polsce. – Wiąże się z 9-letnią nowenną, poprzedzającą obchody 100-lecia zgromadzenia, które będą w przyszłym roku – mówi ks. Władysław Suchy. 29 września odbędą się w Gargano uroczystości św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Poprzedzi je 9-dniowa nowenna, a w wigilię uroczystości celebracja dziękczynna za ocalenie ludności podczas dżumy, odbywająca się od 1656 r. z udziałem władz miejskich.

Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie w tym roku procesji. Figura św. Michała Archanioła przewieziona będzie przez miasto na pl. św. Jana Pawła II, gdzie sprawowana ma być Eucharystia. 30 września w Gargano Mszę świętą będą sprawować z biskupem miejsca biskupi z sąsiednich diecezji. W czasie uroczystości biskup udzieli błogosławieństwa mieczem, który symbolizuje Słowo Boże oddzielające dobro od zła. Nawiązuje do postawy św. Michała Archanioła, który zwyciężył szatana przez postawę pokory i posłuszeństwa jedynemu Bogu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter