– Chrześcijaństwo jest religią bardzo wymagającą – mówi w wywiadzie dla "Idziemy" o. prof. Józef Augustyn SJ
Z o. prof. Józefem Augustynem SJ o filmie „Milczenie” Martina Scorsesego rozmawia Lidia Molak
Jak się Ojcu podobał film?
Bardzo. Jest on – w moim odczuciu – przemyślany, spójny i dojrzały. Myślę, że jest nam dzisiaj potrzebny.
Dlaczego?
Ponieważ cywilizacja zachodnia jest naznaczona amoralnością i cynizmem; uderza w brutalny sposób w religię, podważając jej sensowność. Wystarczy wspomnieć awanturę o spektakl „Klątwa” w warszawskim Teatrze Powszechnym. Jest to cyniczna prowokacja i obśmiewanie chrześcijaństwa. A chrześcijaństwo jest jedyną religią, którą bezkarnie można ośmieszać. Chrześcijanie nie stosują bowiem zasady odwetu.
Scorsese podejmuje gorący dzisiaj problem prześladowania chrześcijan. Warunki wyznawania naszej wiary w większości krajów muzułmańskich nie są lepsze niż te w siedemnastowiecznej Japonii. Poniżanie wierzących – to codzienność w wielu krajach zachodnich. W kontekście „Milczenia” zachęta do apostazji na portalach liberalno-lewicowych ujawnia się jako aberracja, zbrodnia na ludzkiej duszy, dzieło samego diabła. Tak zresztą definiuje grzech Sören Kierkegaard: „Pakt złego sumienia z diabłem”.
Rozmawiałem kiedyś z pewnym młodym człowiekiem, który radził się, czy nie dokonać swoistej apostazji moralnej. Chciał być praktykującym katolikiem, ale stanowczo odrzucał szóste przykazanie. Powiedziałem mu, że na własnym sumieniu nie dokonuje się eksperymentów. Nie jest ono twoją własnością. To jest głos Boga. Nie rób z twojego grzechu prawa moralnego.
Słyszałam opinie, że film usprawiedliwia lub wręcz pochwala apostazję.
Nic podobnego. Scorsese z wielką powagą ukazuje dziesiątki, setki chrześcijan, którzy mężnie znoszą niewyobrażalne wręcz cierpienia i poniżenia i umierają za wiarę. Jak można mu przypisać promowanie apostazji? Ojcowie Rodriguez i Guarupe, centralne postacie filmu, decydują się na niebezpieczną wyprawę do Japonii dlatego, że wiara stanowi dla nich najwyższą wartość. Wiedzą, czym ryzykują.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (597), 12 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 marca 2017 r.
O. Józef Augustyn (1950) – jezuita, kierownik duchowy, autor licznych publikacji poświęconych życiu duchowemu oraz formacji ludzkiej i duchowej.