24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Poznaniu po raz 20. odbyło się największe widowisko pasyjne w Europie

Ocena: 0
1220

Mimo ogromnej ulewy tłumy widzów zgromadziły się tradycyjnie pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli, by obejrzeć Misterium Męki Pańskiej. W tym roku to największe widowisko pasyjne w Europie, prezentowane w sobotę wieczorem 13 kwietnia przed Niedzielą Palmową, zostało wystawione po raz 20.

Fot. arch. organizatora

– Spotykamy się w wieczór przed Niedzielą Palmową, by uczestniczyć w niezwykłym Misterium Męki Pańskiej. Chcemy przeżyć to, co przeżył nasz Pan, Jezus Chrystus, Jego cierpienie, mękę i śmierć – powiedział na początku misterium bp Damian Bryl.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że wydarzenia związane z męką Pańską dotyczą każdego z nas, bo Jezus cierpiał, przyjął krzyż i umarł na nim za każdego człowieka.

Bp Bryl zachęcał, aby misterium stanowiło przygotowanie na zbliżające się Święta Paschalne.

Witając widzów, Artur Piotrowski, pomysłodawca misterium i jego reżyser od 20 lat, podkreślił, że oprócz Wielkopolan na Cytadelę przybyli mieszkańcy innych regionów Polski. Byli wśród nich m.in. osoby z województwa pomorskiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego.

Widowisko, łączące tradycyjny przekaz z nowoczesnymi środkami technicznymi i artystycznymi, zostało zaprezentowane tradycyjnie na wzgórzu przy Dzwonie Pokoju na Cytadeli, które zamieniło się w biblijną Jerozolimę ze Świątynią, Pałacem Piłata i Bramą Jerozolimską.

Budowa monumentalnej scenografii składającej się także podestu pod Drogę krzyżową i Golgoty zajęła tydzień. To kilka ton rusztowań.

Misterium towarzyszyły dźwięk i odgrywające w tym roku szczególną rolę światło. Oświetlenie zostało wzmocnione dzięki zastosowaniu większej liczby reflektorów lotniczych APM.

W widowisku wzięło udział 300 aktorów pasjonatów. Wielu z nich wciela się w poszczególne role już od 20 lat, a dziś niektórym towarzyszą ich dzieci.

W nowych kostiumach wystąpili aktorzy wcielający się w role kapłanów Annasza i Kajfasza oraz kapłanów Sanhedrynu.

Nie mniej ważną rolę w misterium odgrywa muzyka. Widowisko ubogacił śpiew 350 chórzystów Poznańskiego Chóru „Polihymnia” i połączonych chórów poznańskich oraz orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka.

W scenie finałowej nad wzgórzem za pomocą dźwigu został wzniesiony olbrzymi obraz Jezusa Miłosiernego o wymiarach 12x20 m, namalowany przez studentów Akademii Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 2003 r., który w tym roku przeszedł gruntowną renowację.

Nie zabrakło też sceny papieskiej z udziałem tancerzy, którą organizatorzy włączyli w misterium po śmierci św. Jana Pawła II.

Przy organizacji misterium pracowało, jak co roku, ok. 650 osób. Oprócz reżysera i scenografów byli to operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy oraz budowniczowie rusztowań i harcerze.

Ci ostatni oświetlali pochodniami Drogę krzyżową, a podczas sceny z Ostatnią Wieczerzą rozdali 1000 specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba.

W misterium przez te wszystkie lata wystąpiło ponad 5 tys. aktorów amatorów. Wydarzenie do tej pory obejrzało ponad milion osób z Polski i zagranicy. Uznawane jest ono za największe coroczne plenerowe widowisko pasyjne w Europie.

Widowisko nagrywało 20 kamer na potrzeby reportażu filmowego. Jak zapowiedział Artur Piotrowski, w przyszłym roku TVP wyemituje film dokumentalny na temat poznańskiego misterium.

Misterium tradycyjnie poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Jana Bosko na poznańskich Winogradach o godz. 18.00, skąd aktorzy razem z widzami przeszli na Cytadelę.

W tym roku po raz pierwszy została przeprowadzona na żywo wielokamerowa transmisja misterium na stronie www.misterium.eu.

Misterium na poznańskiej Cytadeli dofinansowywane było ze środków Miasta Poznania, Archidiecezji Poznańskiej i Województwa Wielkopolskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter