20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W tym tygodniu na Jasnej Górze

Ocena: 4.65
412

Pielgrzymka Diabetyków (14.06.), Pielgrzymka Akcji Katolickiej (14-15.06.), Nieszpory w wykonaniu Chóru Musica Ex Anima z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie (15.06.), Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości, Pielgrzymka Przedsiębiorców, Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, Fundacja Dzieci Afryki (16.06.) Trwa piesze pielgrzymowanie parafii śląskich. Rozpoczęło się rowerowe pielgrzymowanie. 

Fot. Pixabay - CC0

33. Pielgrzymka Diabetyków

W piątek, 14 czerwca na Jasną Górę dotrze 33. Pielgrzymka Diabetyków. Uczestnicy do Kaplicy Matki Bożej dotrą w uroczystym przemarszu, by tam modlić się podczas Mszy św. o godz. 11.00. Natomiast o godz. 13.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. 

Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych państwach można zaobserwować niepokojący wzrost liczby osób dotkniętych cukrzycą. Według najnowszych danych statystycznych liczba Polaków ze diagnozowaną cukrzycą systematycznie wzrasta, co stawia Polskę w grupie liderów w Europie pod względem liczby osób z cukrzycą. W 2022 r. w naszym kraju, według danych GUS, z opieki medycznej korzystało 3,1 mln osób borykających się z tą chorobą. Szacuje się, że 1 mln osób wciąż nie wie, że ma cukrzycę (ok. 8 społeczeństwa) w 2040 r. w Polsce będzie żyć z diagnozą tej podstępnej choroby. Według szacunków IDF rocznie z powodu źle wyrównanej bądź niezdiagnozowanej cukrzycy typu 2 umiera około 21 500 osób. 

Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej

W piątek, 14 czerwca, rozpocznie się dwudniowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej. Po spotkaniu w Sali Papieskiej, uczestnicy złożą kwiaty i odmówią modlitwę pod pomnikiem św. Jana Pawła II, w X rocznicę jego kanonizacji. Następnie o godz. 20.00 sprawowana będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczyć ma bp Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Dzień zakończy modlitwa apelowa i czuwanie. W sobotę, 15 czerwca, uczestnicy pielgrzymki zgromadzą się przed Szczytem na Mszy św. o godz. 12.00. Eucharystii przewodniczyć ma bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. 

Akcja Katolicka ruch katolików świeckich, zmierzający do większego nasycenia życia publicznego wartościami chrześcijańskimi, powstały w 1876 r. w celu przeciwdziałania wzrostowi prądów liberalnych i antyklerykalnych. Do podstawowych zadań Akcji Katolickiej należy: głoszenie Zmartwychwstałego Chrystusa, chrystianizacja każdej dziedziny życia, tworzenie wspólnego frontu apostolskiego działania Kościoła, odrodzenie życia według zasad katolickich w rodzinie i społeczeństwie, kształtowanie życia według zasad wiary, wzrastanie i umacnianie wspólnoty chrześcijańskiej, pogłębienie wiedzy o Jezusie, czy wspieranie wartości chrześcijańskich w życiu społecznym.

Nieszpory chóralne 

W piątek, 14 czerwca, o godz. 18.00 w Bazylice jasnogórskiej zabrzmią Nieszpory chóralne w wykonaniu chóru Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, Musica ex Anima. W 15. roku działalności chóru jego członkowie, pod batutą dyrygenta, Krzysztofa Michałka, zaśpiewają Nieszpory oraz utwory takie jak: “Magnificat” Johanna Pachelbela, “Tantum ergo” Aleksandra Brucknera. 

43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości 

„Królowo Polski, miej w opiece Naród cały!”  to hasło 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości, która odbędzie się 15-16 czerwca na Jasnej Górze.

Pielgrzymka jest czasem modlitwy w intencji trzeźwości i odnowy moralnej. Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godz. 17.00 w Sali Papieskiej. Następnie uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w Apelu jasnogórskim, po nim w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 22.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bpa Tadeusza Bronakowskiego. Po Mszy św. zaplanowano czuwanie modlitewne, które potrwa do godz. 24.00. Prowadzone będzie przez grupy zaangażowane w Apostolstwo Trzeźwości. 

W niedzielę, 16 czerwca zgromadzeni modlić się będą podczas drogi krzyżowej o godz. 7.30 i Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30, której przewodniczyć ma bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. 
Celem Apostolstwa Trzeźwości jest modlitwa za osoby uzależnione oraz ich rodziny w intencji uwolnienia od nałogu oraz pomoc wszystkim dotkniętym problemem uzależnień w sferze duchowej, intelektualnej i moralnej. Dwudniowe spotkanie zgromadzi głównie diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości, zakonnych referentów trzeźwości oraz przedstawicieli różnorakich środowisk, wspólnot i bractw zaangażowanych w służbę na rzecz trzeźwości. 

VI Pielgrzymka Przedsiębiorców

O godz. 10.00 uczestników powita abp Józef Kupny, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. Między innymi o misji ludzi biznesu mówić będą duszpasterze, sercanie: ks. Przemysław Król i ks. Grzegorz Piątek. Uczestnicy będą mogli wysłuchać także wystąpień gości specjalnych. O przywództwie w życiu osobistym i zawodowym w oparciu o Regułę św. Benedykta mówić będzie fizyk, dr Ryszard Kołodziej, mający doświadczenie pracy na stanowiskach kierowniczych w firmach branży informatycznej, medycznej i konsultingowej. Natomiast na pytanie: „O jaki pokój walczymy?”, refleksję podejmie prawnik, prof. Bronisław Sitek, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, cywilnego i publicznego. Przewidziano także czas na prezentację organizacji katolickich przedsiębiorców. Msza św. z Aktem zawierzenia przedsiębiorców rozpocznie się o godz. 12.30 w Kaplicy Matki Bożej. Zgromadzeni będą mogli także wysłuchać świadectwa i włączyć się w Koronkę do Bożego Miłosierdzia. 

Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci 

25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci przy Radiu Maryja odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca. Spotkanie będzie przebiegać pod hasłem: „Jestem w Kościele”. Pielgrzymka rozpocznie się koncertem w wykonaniu zespołu „Armia Dzieci” na jasnogórskich Błoniach o godz. 11.00, później o godz. 12.15 będzie czas świadectw – m.in. spotkanie z Magdą Buczek, założycielką PKRD. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza święta na Szczycie jasnogórskim o godz. 13.00, której przewodniczyć ma bp senior Antoni Długosz.  

Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci działają od 1997 r. Wspólnota obecnie istnieje w ponad 30 krajach świata na wszystkich kontynentach. 

Fundacja Dzieci Afryki 

W niedzielę, 16 czerwca o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. dla przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy Fundacji Dzieci Afryki w 15. rocznicę jej istnienia, oraz z okazji przypadającego w tym czasie Dnia Dziecka Afrykańskiego. Zebrani modlić się będą w intencjach afrykańskich dzieci, s. Immakulaty Faustynowicz, misjonarki w Kamerunie ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła, oraz dzieła Fundacji Dzieci Afryki i jej darczyńców. 
Pielgrzymki piesze i rowerowe

Na Jasnej Górze trwa także piesze i rowerowe pielgrzymowanie. Do Sanktuarium pieszo docierają głównie pątnicy z parafii śląskich, dociera również coraz więcej zorganizowanych grup na dwukołowcach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter