Zaduszki Katyńskie (4 XI), Sobotnie Spotkanie Maryjne, Pielgrzymka Muzyków Kościelnych (9 XI), Pielgrzymka Kolejarzy (9-10 XI), rekolekcje zakonne paulinów to najważniejsze wydarzenia tego tygodnia na Jasnej Górze.
Fot. Karolina MrozekZaduszki Katyńskie – 4 listopada
Zaduszki Katyńskie odbędą się w poniedziałek, 4 listopada na Jasnej Górze. Organizowana z inicjatywy poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej uroczystość wpisuje się w proces zachowania pamięci o zbrodni katyńskiej. Zaduszki Katyńskie rozpoczną się o godz. 10.00 w Bastionie św. Barbary, w miejscu upamiętniającym „Golgotę Wschodu”, czyli miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego. Uroczystość połączona będzie z promocją publikacji „Prawda i kłamstwo o Katyniu” zawierającą prace laureatów i finalistów tegorocznej edycji konkursu o tym samym tytule. Organizowany od 2010 r. konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich. Odbędzie się koncert: „Katyń – historia mówi pokolenia”.
„…przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu!” /1 Kor 1,26/ – rekolekcje zakonników
4 listopada rozpoczną się paulińskie rekolekcje. Dni Skupienia potrwają do soboty (9 XI), uczestniczyć w nich będą ojcowie i bracia paulini posługujący w różnych placówkach w kraju i poza jego granicami. W Zakonie Paulinów są one obowiązkowe i odbywają się raz w roku. Nauki rekolekcyjne poprowadzi ks. dr Marek Jarosz dr psychologii, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Od 2022 r. jest sekretarzem zarządu Konferencji Rektorów Wyższych
Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
Powołani dla Powołanych – 7 listopada
W pierwszy czwartek miesiąca (7XI), który jest dla katolików czasem dziękczynienia za dar Obecności Boga w Eucharystii i prośby o nowych kapłanów, odbędzie się kolejne czuwanie „Powołani dla Powołanych”. Rozpocznie je Apel Jasnogórski. Na czuwanie zaproszeni są szczególnie: kapłani, klerycy, siostry zakonne i zakonnicy, ci, którzy odkrywają życiową drogę oraz wszyscy, którym sprawa powołań jest bliska.
Sobotnie Spotkania Maryjne – 9 listopada
Sobotnie Spotkania Maryjne to cykl wykładów i rozmów o duchowości maryjnej odbywających się w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II (obok tzw. Wieczernika). Podczas najbliższego spotkania – 9 listopada – mowa będzie o duchowości bł. Edmunda Bojanowskiego czciciela Matki Bożej Częstochowskiej i duchowego jasnogórskiego pielgrzyma.
Pielgrzymka Muzyków Kościelnych – 9 listopada
XV Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych odbędzie się na Jasnej Górze 9 listopada pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Sanktuarium jako wielowiekowy ważny ośrodek muzyki liturgicznej od lat podejmuje troskę integracji muzyków kościelnych i tych, którzy zajmują się formacją i edukacją w zakresie muzyki liturgicznej w Polsce.
Uczestniczyć w niej będą duszpasterze muzyków kościelnych, dyrygenci, organiści, przedstawiciele chórów, scholi liturgicznych, kantorzy, zespoły wokalno-instrumentalne.
W tym roku liturgię i muzykę przygotowali muzycy kościelni archidiecezji łódzkiej.
W części konferencyjnej mowa będzie o „Muzyku w Kościele. Liturgii, codzienności, misji”. Wykład przedstawi ks. dr Piotr Przybysz, duszpasterz Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego, dyr. Szkoły Katechistów Archidiecezji Łódzkiej, wykładowca Studium Muzyki Kościelnej AŁ.
O godz. 13.30 w Bazylice Mszy św. przewodniczyć ma kard Grzegorz Ryś, koncelebrować będą bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz duszpasterze muzyków kościelnych. O godz. 14.45 odbędzie się w Bazylice uroczysty koncert w wykonaniu Rafała Maciejewskiego i Scholi Gregoriańskiej przy Studium Muzyki Kościelnej AŁ pod dyr. Bogny Bohdanowicz i Anny Kamerys; przy organach zasiądzie Dawid Długosz. Zabrzmią wybrane pieśni z cyklu Pieśni Biblijne op. 99 Antonina Dvoraka wraz z Psalmami (chorał gregoriański).
Pielgrzymka Kolejarzy 9–10 listopada
Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy odbędzie się 9-10 XI. Towarzyszyć jej będzie przesłanie: Wierni Bogu i Kościołowi”. Spotkanie będzie też okazją przypomnienia 30-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 45. jej rocznicę.
Spotkanie rozpocznie się w sobotę, 9 listopada, o godz. 18.00 konferencją w Bazylice.
O „Matce Bożej – przewodniczce na drogach naszej nadziei” o. prof. Andrzej Derdziuk z KUL-u. Następnie, o godz. 19.15 rozpocznie się nabożeństwo drogi krzyżowej. Po Apelu Jasnogórskim, o godz. 21.30 rozpocznie się Pasterka Maryjna. Odbędzie się koncert Orkiestry Kolejowej z Siedlec „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno Moja”. Od godz. 23.30 do ok. 3.00 odbędzie się nocne czuwanie
Zwieńczeniem pielgrzymki będzie Suma na jasnogórskim Szczycie w niedzielę 10 listopada o godz. 11.00. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Na koniec aktu zawierzenia Matce Bożej rodzin kolejarskich dokona ks. prał. Eugeniusz Zarębiński, Krajowy Duszpasterz Kolejarzy.