20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiara, która leczy

Ocena: 4.775
656

Z badań naukowych wynika, że osoby religijne rzadziej zapadają na depresję i choroby psychiczne, dłużej żyją, a chorując, szybciej wracają do zdrowia.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Od czerwca ubiegłego roku w każdy drugi czwartek miesiąca w parafii Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie w Warszawie odbywa się specjalne nabożeństwo w intencji chorych na depresję i inne zaburzenia psychiczne oraz ich rodzin. To inicjatywa grupy wiernych, którzy dostrzegają rolę modlitwy i opieki duszpasterskiej w pokonywaniu życiowych kryzysów. – W swojej pracy często mam kontakt z osobami cierpiącymi na depresję i choroby psychiczne lub z ich bliskimi. To ludzie z przyklejonym uśmiechem. Dopiero przy bliższym kontakcie okazuje się, jak bardzo cierpią – mówi mecenas Anna Konarska, jedna z inicjatorek modlitwy.

Proboszcz marymonckiej parafii ks. Marcin Jurak MIC chętnie zaaprobował pomysł. Zdradza, że sam wielokrotnie spotyka w konfesjonale penitentów, którzy przyznają, że borykają się z depresją. Teraz dostaje wiele telefonów z podziękowaniem za podjętą inicjatywę. Zaczyna więc rozważać myśl, by wokół osób gromadzonych się na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem uformowało się specjalistyczne duszpasterstwo.

 

Zdrowsi na ciele

O tym, że ludzie religijni są statystycznie zdrowsi na duchu i ciele oraz szybciej wracają do zdrowia, mówią badania prowadzone przez ostatnie dziesięciolecia na całym świecie. Ich wyniki ukazują się w prestiżowych czasopismach medycznych, w tym JAMA (Journal of the American Medical Association).

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (645), 18 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lutego 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły