22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielkanoc w Donbasie, w cieniu ostrzałów i okupacji

Ocena: 0.4
457

Na Ukrainie wierni Kościołów greckokatolickiego i prawosławnego rozpoczęli świętowanie Wielkanocy. Szczególnego znaczenia nabiera ona na terenach objętych działaniami zbrojnymi i będącymi pod rosyjską okupacją. Niestety pomimo świątecznego nastroju w nocy Rosjanie ostrzelali Zaporoże. Jedna z rakiet zniszczyła prawosławną cerkiew św. Michała Archanioła w położnej pod miastem wsi Komyszuwacha.

fot. PAP

Wielkanocnie przesłanie zwycięstwa życia nad śmiercią nabiera szczególnego znaczenia na terenach objętych bezpośrednimi działaniami zbrojnymi. Podkreśla to w rozmowie z Radiem Watykańskim greckokatolicki biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabuhka SDB:

Zaporoże, Donieck, Ługańsk, Dniepr to terytoria, które doświadczają wojny nie tylko poprzez media, ale w codziennym życiu. Święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa jest znakiem fundamentalnym życia, które jest w stanie zwyciężyć śmierć, środowiskiem wielkiej nadziei, zwycięstwa pokoju nad nienawiścią, zwycięstwa życia nad śmiercią.

Niestety nie wszyscy wierni Kościoła greckokatolickiego będą mogli brać udział w świątecznych celebracjach liturgicznych. W Doniecku i Ługańsku, a także na terenach które znalazły się pod dominacją rosyjską w ciągu ostatniego roku, kapłani greckokatoliccy zostali usunięci, albo nawet uwięzieni przez rosyjskie władze okupacyjne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter