28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki zapomniany

Ocena: 0
1226


PASTERZ WARSZAWY

Rok przed wybuchem powstania styczniowego, 6 stycznia 1862 r., Feliński został powołany przez papieża Piusa IX na stanowisko arcybiskupa warszawskiego. Lud Warszawy przyjął go chłodno, niesłusznie uznając za „zausznika” cara. Był pasterzem archidiecezji 21 lat, ale realnie rządził zaledwie 16 miesięcy. Zasłużył się upowszechnieniem nabożeństwa majowego. Zreformował seminarium i Akademię Duchowną w Warszawie, założył schronisko dla biednych dzieci. Otworzył ponownie kościoły warszawskie zamknięte na znak protestu po wtargnięciu do nich 15 października 1861 r. wojsk rosyjskich.

Po wybuchu powstania styczniowego w grze dyplomatycznej pomiędzy władzami carskimi, Stolicą Apostolską i polskimi stronnictwami politycznymi robił wszystko, aby nie dopuścić do rozlewu krwi. W czasie powstania styczniowego 15 marca 1863 r. wystosował list do cara Aleksandra II, w którym odważnie apelował: „krew płynie wielkimi strumieniami, a represje zamiast uspokoić umysły, jeszcze bardziej je rozdrażniają. (…) Polska nie zadowoli się autonomią administracyjną, ona potrzebuje bytu niepodległego”. List przekazał namiestnikowi Królestwa Polskiego księciu Konstantemu, który odmówił wysłania go do cara. Arcybiskup protestował też przeciwko egzekucji ks. Agrypina Konarskiego – kapucyna, kapelana powstańców styczniowych, skazanego za pomoc powstańcom.

 


WYGNANIE

Książę Konstanty zmusił metropolitę do wyjazdu z Królestwa Polskiego. Feliński został skazany na zesłanie do Jarosławia nad Wołgę. Przed wygnaniem dano mu zaledwie jeden dzień na uporządkowanie spraw w archidiecezji. W przeddzień wyjazdu 13 czerwca 1863 r. powiedział do księży: „strzeżcie praw Kościoła świętego. Pilnujcie gorliwie świętej wiary waszej. Przeciwnościami się nie zrażajcie. Miejcie Pana Boga w pamięci i w sercu. Jeżeli was by kto namawiał do takiego czynu, którego popełnić się nie godzi bez uchybienia prawom Bożym i prawom Kościoła, odpowiadajcie każdy: non possumus, odpowiadajcie wszyscy: non possumus”.

Papież Leon XIII wystarał się w 1883 r. o pozwolenie na opuszczenie Rosji przez arcybiskupa oraz zaprosił go na specjalną audiencję. Arcybiskup Feliński miał propozycje, by osiąść w Rzymie, Wiedniu, Lwowie czy Krakowie. W każdym z tych miast odbierałby zaszczyty bohatera narodowego. Jednak skorzystał z zaproszenia państwa Koziebrodzkich i ostatnie dwanaście lat życia spędził w skromnym dworze we wsi Dźwiniaczka w zaborze austriackim, na Podolu. Tam nie używał władzy arcybiskupiej, nie był nawet proboszczem, raczej piastował funkcję wikariusza, ponieważ formalnie wieś podlegała terytorialnie parafii w Mielnicy. Po uroczystym pogrzebie w 1895 r. w Krakowie jego doczesne szczątki przez 25 lat spoczywały na cmentarzu w Dźwiniaczce, otaczane czcią Polaków i Ukraińców. A gdy Polska odzyskała niepodległość, zabrano je do Warszawy i złożono w 1921 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po 90 latach znamienne słowa „Non possumus” powtórzył prymas Stefan Wyszyński w memoriale skierowanym do prezydenta Bieruta. Warto wspomnieć, że kard. Wyszyński pozostawał pod ogromnym wrażeniem świętości Felińskiego. Przed swoim uwięzieniem w 1953 r. pisał do matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi, że stara się o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Felińskiego.

Warszawskiego pasterza i wygnańca beatyfikował św. Jan Paweł II w 2002 r. w Krakowie, a kanonizował Benedykt XVI w 2009 r. w Rzymie.

Pozostaje wiele do uczynienia w szerzeniu i propagowaniu świętego, który dla sporej części wiernych nadal pozostaje postacią anonimową. Przebywając w Warszawie, warto odwiedzić poświęcone mu muzeum.

Muzeum Z.S. Felińskiego
ul. Żelazna 97, 01-017 Warszawa
tel. +48 538 190 800,
e-mail: muzeum.felinski@gmail.com,
www.muzeumfelinskiego.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter