23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiemy, żeś zmartwychwstał

Ocena: 0
3147
W wielkanocny poranek, gdy wierni gromadzą się na Mszy rezurekcyjnej, śpiewana jest sekwencja: „Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary...”. Ten tekst powstał w XI wieku i został napisany przez Wipona z Burgundii, kapelana cesarza Konrada II.
Jest to jedna z czterech sekwencji, która zachowała się w liturgii po reformie dokonanej po Soborze Watykańskim II. Utwór ten w prostych słowach wyraża wiele tajemnic, nad którymi warto się zatrzymać.

„Odkupił swe owce Baranek bez skazy, pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy”. Pierwszym owocem Zmartwychwstania Pana jest pojednanie z Ojcem. W czasach Jezusa wielu ludzi nosiło w sercu chory obraz Boga: surowego prawodawcy, na którego miłość trzeba zasłużyć, wykazać się przed Nim. Jezus przychodzi, aby ten obraz uzdrowić w ludziach Mu współczesnych, ale także w nas. Przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie ukazuje Ojca jako Tego, który walczy o człowieka, także tego pogubionego i grzesznego. Oto Bóg objawiony przez Jezusa jest Bogiem, który nie szczędzi własnego Syna, aby uratować człowieka. Krzyż i zmartwychwstanie Jezusa są nowym, pełnym objawieniem Ojca. „Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy, choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy”. Wielkanoc to czas duchowej walki między dobrem i złem, między śmiercią i życiem; walki, którą pozornie przegrywa Ten, który jest samym Dobrem i Życiem, aby na końcu okazać się zwycięzcą. Ta pozorna klęska dobra jest dla nas ważną wskazówką. Chcemy często, aby dobro, sprawiedliwość, wiara, życie wygrywały w sposób spektakularny, aby triumfowały. Nie godzimy się na to, że sprawiedliwi pozostają bez nagrody, a złoczyńcy są bezkarni. Boli nas, gdy cierpią niewinni, a źli mają się dobrze. Święta wielkanocne pokazują, że nie możemy się zniechęcać pozorną klęską dobra, bo w tej klęsce jest już zapowiedź zwycięstwa. W słabości rodzi się moc, a w śmierci życie. Wielkanoc uczy nas zatem zupełnie nowego spojrzenia na życie.

„Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja, a miejscem spotkania będzie Galilea”. Dla niewiast i apostołów miejscem spotkania ze Zmartwychwstałym była Galilea. Była to kraina, z której pochodzili, gdzie pracowali, żyli. Naszą Galileą jest dom, praca, rodzina, przyjaciele. Oto miejsce, w którym czeka na nas Zmartwychwstały Pan. Nie przegapmy Jego dyskretnej obecności, ale razem z autorem sekwencji wielkanocnej zawołajmy: „Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy, o Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy”.

ks. Łukasz Żak
fot.
Waiting For The Word / Foter / CC BY
Idziemy nr 14 (497), 5 kwietnia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter