20 października
wtorek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wniebowzięta wskazuje drogę

Ocena: 5
691

 


WNIEBOWZIĘCIE – ŚWIĘTO „MATERIALISTÓW”

Powyższy tytuł jest oczywiście trochę prowokacyjny. Materializm wszak to pogląd, że istnieje tylko materia. Chrześcijaństwo odrzuca zdecydowanie tę koncepcję, ale to nie znaczy, że pogardza światem materialnym i spogląda jedynie w kierunku tego, co czysto duchowe. Wręcz przeciwnie! Bóg stworzył świat duchowy i materialny. Co więcej, druga osoba Trójcy Świętej wcieliła się, stała się człowiekiem. Przy czym przyjęte przez Boga człowieczeństwo nie okazało się tymczasową maską. Po zakończeniu ziemskiej misji Jezus wstąpił do nieba ze swym przemienionym ludzkim ciałem. W ten sposób wprowadził człowieczeństwo w życie Trójcy Świętej. Swoim wniebowstąpieniem jako Bóg wcielony Jezus otworzył nam niebo. Dlatego możliwe było wniebowzięcie Maryi i możliwe jest nasze „wniebowzięcie”, tj. życie z duszą i ciałem w niebie. Można powiedzieć, że chrześcijaństwo, jak żadna inna religia, czy też filozofia, głosi godność stworzonej przez Boga materii.

Ten swoisty „materializm” chrześcijaństwa od początku budził kontrowersje. W filozofii Greków, z którą chrześcijaństwo musiało się konfrontować, ciało było widziane raczej jako więzienie duszy. Stąd też kiedy Paweł Apostoł przemawiał na Areopagu, z początku wzbudził nawet zainteresowanie, ale gdy doszedł do nauki o zmartwychwstaniu ciał, „jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: »Posłuchamy cię o tym innym razem«” (Dz 17,32). Łączenie życia wiecznego ze zmartwychwstaniem było dla Greków absurdem. Współczesny człowiek też ma wobec ciała ambiwalentny stosunek. Z jednej strony dbamy o ciało, często aż nadto, ale z drugiej jest ono przyczyną różnych cierpień. Dlatego nie jest nam obca pokusa, by o życiu wiecznym myśleć w kategoriach czysto duchowych. Gdyby ktoś, kto nic nie wie o chrześcijaństwie, pospacerował po naszych cmentarzach, to mógłby nie zorientować się, że chrześcijanie wierzą w zmartwychwstanie ciał. Na nagrobkach czytamy: „Pokój jego duszy” itp., i bardzo rzadko możemy znaleźć napis typu: „Oczekuje dnia zmartwychwstania ciała”. Tymczasem w centrum chrześcijańskiej nowiny znajduje się zmartwychwstanie Jezusa, które zapowiada nasze zmartwychwstanie. Wniebowzięcie Maryi jest tego wymownym potwierdzeniem.

 


ZIELNA HETMANKA

W polskiej tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia nazywa się świętem Matki Bożej Zielnej. Pięknie pisała o tym Zofia Kossak: „Pobożność ludu polskiego uwiła Jej wieniec legend piękniejszy niż dożynkowy. Najświętsza ochraniała dłonią przed jastrzębiem gniazdo skowronka, przyjaciela rolnika… Tej Opiekunce, Matce miłości pięknej i nadziei świętej, lud polski składa zboża i zioła w dniu Jej Wniebowzięcia. Ona poniesie je ze sobą niby wonny oddech ziemi – hołd Stworzycielowi od Jego stworzenia”. Z drugiej strony pachnące zioła, kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce symbolizują duchową pełnię Maryi, jako „najdorodniejszego ziemskiego owocu”, koronę stworzenia. Zioła mają leczniczą moc, a kwiaty wprawiają w zachwyt kolorystyką barw i zapachem. Pobożny lud czci Maryję wniebowziętą jako najpiękniejszy kwiat ludzkości, a zarazem lekarstwo na nasze choroby duszy i ciała.

Ponadto w Polsce uroczystość Wniebowzięcia łączy się ze świętem Wojska Polskiego oraz z pamięcią o bitwie warszawskiej 1920 r. Bitwa ta ocaliła nie tylko odzyskaną polską niepodległość. Historycy uważają, że była to jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata. Wojsko Polskie na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale prawdopodobnie także Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego komunizmu. Jedną z postaci bitwy warszawskiej jest ks. Ignacy Skorupka, kapelan garnizonu praskiego, który zginął w walkach z bolszewikami 14 sierpnia 1920 r. Na obrazie Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” widzimy w centrum właśnie ks. Skorupkę z krzyżem w ręku, zagrzewającego Polaków do boju. Natomiast w lewym górnym rogu obrazu ukazana jest Matka Boża, która posyła symboliczną husarię na pole walki. Przypomina się tutaj inny obraz, a mianowicie Matki Bożej Hetmanki Wojska Polskiego. Tytuł jak najbardziej słuszny! Nie tylko wszak w 1920 r., ale w wielu innych wojnach żołnierz polski, broniąc ojczyzny, wzywał wstawiennictwa Maryi, prosił ją o „dowództwo”.

W wielu kościołach diecezji warszawsko-praskiej znajdujemy różne odniesienia do bitwy 1920 r. Na przykład w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, przy prezbiterium jest tablica z napisem: „Bohaterom poległym w obronie Ojczyzny w 10. rocznicę odparcia najazdu bolszewickiego”. Na tablicy możemy przeczytać nazwiska i miejsce pochodzenia dwudziestu poległych w wojnie 1920 r. parafian. A w ołtarzu bocznym znajduje się wizerunek Matki Bożej Anielskiej, zwanej Panią Hallera. Chodzi o gen. Józefa Hallera, który jako jeden z dowódców armii polskiej w wojnie polsko-bolszewickiej modlił się przed obrazem dwukrotnie. Najpierw 12 sierpnia, prosząc wraz ze swym sztabem o zwycięstwo, a potem 17 sierpnia, dziękując, razem z nuncjuszem Achillem Rattim (późniejszym Piusem XI), za odniesione zwycięstwo.

Tak oto 15 sierpnia Matka Boża wniebowzięta patronuje rolnikom w świętowaniu owoców ich ciężkiej pracy, a zarazem Wojsku Polskiemu i wszystkim, którzy z wdzięcznością wspominają tych, którzy przelewali krew za wolność Polski i Kościoła. Ojczyzna doczesna jest dobrem, którego trzeba bronić, ale nie jest dobrem ostatecznym. Przed nami ojczyzna niebieska, do której prowadzi nas Maryja wniebowzięta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego Pana...
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,12-22; Ps 85,9ab.10-14; Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter