20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wycieczka z apostołami

Ocena: 0
957

Spokojna animacja, nienachalna muzyka i wartości – czyli to, co w zwykłych bajkach występuje w śladowych ilościach – są znakiem rozpoznawczym serii „Aureola. Od Stanisława do Karola” wydawnictwa Promyczek.

Wciąż mamy Rok Miłosierdzia, więc ta specjalna edycja – „Apostołowie Miłosierdzia” – jest w sam raz do oglądania z rodziną lub podczas szkolnej katechezy. Tym razem bohaterowie czterech 15-minutowych programów – o. Nikodem, Piotruś, Karolinka i papużka Mądralka – przybliżają postaci dwojga polskich świętych związanych z Bożym Miłosierdziem. Przy okazji dzieci dowiadują się, czym są skarby – np. nasz skarb narodowy św. Jan Paweł II – i poznają znaki drogowe, co jest pretekstem do przedstawienia opowieści o św. s. Faustynie, która potrafi ła odczytywać znaki Boże.

Widzowie dowiedzą się, czym są: Boże Miłosierdzie, godzina Miłosierdzia, koronka do Miłosierdzia Bożego i jak w 2002 r. Jan Paweł II powierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Uzupełnieniem zwartych programów są filmowe felietony: z sanktuarium JPII i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Razem z ich bohaterami zwiedzamy najpierw krakowski Rynek z kościołem Mariackim, kościołem św. Wojciecha, wysłuchujemy hejnału z Wieży Mariackiej, udajemy się na ulicę Franciszkańską, gdzie Karol Wojtyła mieszkał najdłużej w Polsce; po drodze mijamy Błonia, Kopiec Kościuszki i Wawel. Wreszcie docieramy do sanktuarium. A tam – wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, do której Karol często pielgrzymował z tatą; kaplica św. Kingi, przepiękne mozaiki przedstawiające wydarzenia biblijne; muzeum Jana Pawła II z pamiątkami po nim. Z wieży kościoła oglądamy panoramę Krakowa i sanktuarium Bożego Miłosierdzia po sąsiedzku.

Tam wędrujemy w kolejnym odcinku programu. W klasztorze dzieci oglądają pokój św. Faustyny, w którym umarła z uśmiechem na ustach; kaplicę, w której wiele razy ukazywał się jej Pan Jezus i w której jest jej grób, relikwie i pamiątki po niej. W bazylice siostra oprowadzająca gości tłumaczy symbolikę suchego drzewa w ołtarzu.

Te wirtualne spacery, razem z piosenkami o świętych i komiksami o ich życiu dołączonymi do płyt, z pewnością nie tylko przybliżą ich postaci, ale sprawią, że dzieci zechcą się z nimi zaprzyjaźnić. Święci pokazani są tam najpierw jako dzieci, a potem jako zwykli ludzie przy zwykłych zajęciach. A jednocześnie akcent położony jest na ich umiejętność szczególnego odbierania świata i wsłuchiwania się w głos Boży. Taką właśnie wrażliwość kształtuje program w jego małych odbiorcach.

 

„Apostołowie Miłosierdzia. Św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II”, wyd. Promyczek 2016, DVD, 4×15 min

Monika Odrobińska
Idziemy nr 36 (570), 4 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter