25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wywrócone stoły

Ocena: 0
1864
Wiele osób patrzy na swoje życie religijne w kategorii handlu. Może taki sposób myślenia o Bogu trzeba wywrócić?
W najświętszym miejscu żydowskiej świątyni przechowywano Arkę Przymierza. Była to pozłacana skrzynia z akacjowego drewna, wewnątrz której znajdowały się tablice Dekalogu. Przez długie lata świadczyła o obecności Boga wśród codziennych spraw narodu wybranego. W chwili, gdy mają miejsce wydarzenia opisane przez Ewangelię, świątynia jest już pusta. Arka zaginęła w VI wieku przed Chrystusem, prawdopodobnie podczas najazdu wojsk babilońskich.

Od tego czasu zmieniła się też sama świątynia: dla wygody pielgrzymów wydzielono część handlową, gdzie można było zaopatrzyć się w ofiarne zwierzęta. Również ci, którzy nie dysponowali odpowiednią walutą, mogli wymienić pieniądze i uzyskać potrzebne środki. Wydawałoby się, że wprowadzone rozwiązania są słuszne, stanowiły bowiem duże ułatwienie, a wszyscy zyskiwali…

Tymczasem Jezus kupców przepędza, usuwa zwierzęta, wywraca stoły bankierom. I przestrzega, by z domu Boga nie czynić targowiska. Mówi też słowa, których nikt w danym momencie nie mógł zrozumieć: że Jego ciało jest świątynią Bożą, której nie można zniszczyć.

Dzisiaj świat coraz częściej nie przejmuje się Stwórcą. Piękne świątynie przypominają, że niegdyś Bóg był ważny i obecny w codziennym życiu. Na co dzień często jest w nich pusto.

Poza ciszą świątyni jest jednak wielki szum. Miarą człowieka staje się to, co posiada, poziom zarobków, marka samochodu, prywatna szkoła dziecka i egzotyczne wakacje. Ten sposób myślenia kopiujemy w relacjach z Bogiem. Wiele osób patrzy na swoje życie religijne w kategorii handlu. Mówi: tyle się modlę, tyle litanii – i nic. Pan Bóg nie zauważa moich starań. Czasem taka postawa przejawia się w żalu, że „przecież nie grzeszyłem, a oto spotkało mnie nieszczęście”. A co mi daje chodzenie na Mszę Świętą?

Może taki sposób myślenia o Bogu trzeba wywrócić? Bo poświęcając siły na kalkulowanie bilansu zysków i strat, tracimy z oczu to, co najważniejsze – bliską relację z Jezusem. Po zmartwychwstaniu Chrystus posyła Ducha Świętego. Każdy wierzący z osobna oraz cały Kościół jest mieszkaniem Boga. Świątynią, czyli miejscem realnej Jego obecności, spotkania z Nim na modlitwie, miejscem ofiary i daru z siebie. I miejscem, w którym inni również mogą Boga zobaczyć i spotkać.

Jeśli tego mi brakuje, to może warto, by Jezus i we mnie zrobił porządek? W miłości, również do Boga, nie ma miejsca na kalkulację. Miłość jest obecnością i dawaniem siebie na przekór egoizmowi i często wbrew własnym interesom.

ks. Karol Skowroński
Autor jest wikariuszem parafii MB Nieustającej Pomocy w Bełchatowie.
fot. kennymatic / Foter / CC BY
Idziemy nr 45 (477), 9 listopada 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter