13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyznania mistyczki

Ocena: 0
318

„Ten zbiór myśli św. Gemmy Galgani jest próbą skrótowego przedstawienia w układzie tematycznym myśli, modlitw oraz szczerych wynurzeń jej ukrzyżowanego, lecz tak bogatego i żywiołowego człowieczeństwa, wyrażonych w radości i bólu jej codziennego życia” – napisały siostry pasjonistki z Sanktuarium św. Gemmy w Lukce.

Postać św. Gemmy (1878-1903) jest w Polsce znacznie mniej znana niż choćby św. Ojciec Pio czy św. Rita. Jej kult szerzą głównie pasjoniści i pasjonistki. Gemma była Włoszką, już w dzieciństwie doświadczyła przedwczesnej śmierci rodziców, a sama przeszła bolesne operacje. Jeszcze jako dziecko przeżywała i rozważała często mękę Jezusa Chrystusa. Wiele czasu spędzała na adoracji Najświętszego Sakramentu. Jej gorącym pragnieniem było niebo. Ślubując czystość, starała się kroczyć drogą ku doskonałości. Pozostawiła wiele rozważań, z których część znajduje się w wydanej właśnie przez Esprit książce. Zawarto je m.in. w takich rozdziałach, jak „Miłość do Boga”, „Umieć wypełnić wolę Bożą”, „Cierpienie uczy kochać”, „Kocham krzyż, sam krzyż” czy „Być na zawsze z Jezusem”.

To lektura nie tylko dla osób konsekrowanych, ale dla każdego, kto chce być blisko Jezusa, tak jak starała się być blisko Niego włoska mistyczka. Pozostaje ona przykładem nadzwyczajnej świętości, jaką może osiągnąć człowiek żyjący w świecie.

 

Św. Gemma Galgani, „Sam na sam z Jezusem”, przekład Monika Wańska, Esprit, Kraków 2018, 160 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter