18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XVII Święto Dziękczynienia

Ocena: 0.2
1041

2 czerwca w Wilanowie rodziny i pielgrzymi z całej Polski będą uczestniczyć w radosnym celebrowaniu ustanowionej przez Episkopat Polski ogólnopolskiej uroczystości i wprowadzeniu do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii św. Jadwigi Królowej.

Fot. mat. pras.

Kiedy 8 czerwca 1997 roku Jan Paweł II wynosił na ołtarze Królową Jadwigę, kilkakrotnie zadawał pytanie, dlaczego tak długo na to czekała. Przecież od jej śmierci minęło blisko 600 lat, a jednocześnie od samego początku nigdy nie było żadnych wątpliwości co do świętości jej życia. Odpowiedź brzmi: św. Jadwiga czekała na nas, ludzi przełomu XX i XXI wieku, bo jej postawa miłosierdzia, we wszystkich jego wymiarach, stanowi odpowiedź na wiele naszych wątpliwości lęków czy wyzwań. Jadwiga jest przykładem mądrego i pokornego pojednania. Jest orędowniczką pokoju, którego tak nam w świecie brakuje 

– podkreślił kard. Grzegorz Ryś.

Ale jeszcze jedno: Królowa Jadwiga zawsze łączyła w swoim życiu dwie postacie sióstr Łazarza: Marię i Martę. To, dlatego jej „logotypem” stały się dwie splecione litery „M”. Święta Jadwiga łączyła w sobie zanurzenie w modlitwie i kontemplację Marii, z potrzebą działania Marty, osoby pełnej życia. Potrafiła spędzać godziny przed krzyżem, rozważając, czego pragnie od niej Chrystus, z niezwykłą aktywnością, przejawiającą się choćby w niezliczonych aktach miłosierdzia wobec potrzebujących. Dziś bardzo potrzeba nam takiego wzoru

– dodał metropolita łódzki.

Mamy powody do świętowania

Obchody XVII Święta Dziękczynienia, zaplanowane na 2 czerwca przebiegać będą pod hasłem: „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. To nawiązanie do postaci św. Jadwigi Królowej, patronki Polski, której relikwie zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.

Św. Jadwiga Królowa jest nie tylko patronką Polski, ale także rodzin, matek oczekujących potomstwa i w połogu, młodzieży, misjonarzy, uczelni wyższych, sprawujących władzę, misjonarzy, archidiecezji krakowskiej. Obchodzone po raz 17. Święto Dziękczynienia będzie okazją do uczczenia 650. rocznicy jej urodzin. W tym roku przypada także 25. rocznica beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 40. rocznica śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Relikwie obu Mężów Bożej Opatrzności są już od ponad 10 lat czczone w wilanowskim Sanktuarium.

Święto Dziękczynienia tradycyjnie rozpocznie się 10-kilometrową pieszą pielgrzymką, która wyruszy o godz. 8.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. 

***

Niezwykłe dzieło Huberta Kowalskiego o bł. Edmundzie Bojanowskim

Podczas koncertu z okazji 25. rocznicy beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego o godz. 17.30 zabrzmi w Świątyni Opatrzności kantata „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości”. Jej autor, Hubert Kowalski w swoim dorobku ma już m.in. „Oratorium na Boże Narodzenie”, musical „Zazdrosna Miłość” i wiele piosenek podejmujących problemy współczesnego świata, jak „Podaruj czas” czy „Miłość trwa”.

Kantata „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości” składa się z pięciu części (Patriota, Ojciec duchowy, Wychowawca – opiekun, Czciciel Bogarodzicy – oddany Maryi oraz Wierny Eucharystii), nawiązujących do spuścizny, jaką pozostawił po sobie bł. Edmund Bojanowski.

Muzyka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego oraz do polskiej tradycji pieśni liturgicznych. Szczególnym elementem są wplecione w kantatę piosnki wiejskie autorstwa samego Edmunda Bojanowskiego. W utworze wybrzmią także słowa bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego oraz słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane podczas Mszy św. beatyfikacyjnej bł. Edmunda Bojanowskiego.

Kantatę wykonają: Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Basia Pospieszalska – śpiew, Marcin Jajkiewicz – śpiew, Ksawery Szlenkier – narrator, Joachim Mencel – lira korbowa, Michał Bąk – kontrabas oraz Szymon Tadla – cymbały. Solistom towarzyszyć będą: ICON Choir, ICON Orkiestra, Schola dzieci oraz Chór Sióstr Służebniczek. 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter