24 sierpnia
sobota
Jerzego, Bartosza, Haliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Za jego przykładem

Ocena: 0
775

Błogosławiony Michał Czartoryski, dominikanin z arystokratycznego domu, był kapelanem powstańczej Warszawy.

fot. archiwum OP / Wojciech Świątkiewicz

Podczas II wojny światowej obaj okupanci – zarówno niemieccy naziści, jak i sowieccy komuniści – w sposób szczególny represjonowali duchowieństwo, będące depozytariuszem polskich tradycji narodowych i patriotycznych. Eksterminację duchowieństwa rozpoczęto równolegle z agresją na Polskę. W panteonie 108 męczenników zgładzonych „z nienawiści do wiary”, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez Jana Pawła II, szczególne miejsce zajmuje o. Michał Czartoryski OP. Zakonnik ten zginął w czasie powstania warszawskiego, niosąc otuchę i służąc wiernym do końca.

Urodził się 19 lutego 1897 r. w Pełkiniach koło Jarosławia, w ówczesnej monarchii austro-węgierskiej, w rodzinie książąt Witolda i Jadwigi Czartoryskich, pieczętujących się herbem Pogoń Litewska. Na chrzcie otrzymał imię Jan Franciszek, w zakonie przybrał imię Michał. Protoplastą jego rodu był wielki książę litewski Olgierd. Na przestrzeni wieków Czartoryscy, wywodzący się od jednego z jego synów, należeli do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów Rzeczypospolitej. Witold, ojciec Michała, był senatorem (w latach 1922-1927). Przyszły dominikanin od dzieciństwa wychowywany był w duchu patriotyzmu, odpowiedzialności, umiłowania pracy i prawdy oraz kultury osobistej. W okresie tym zyskał też żywą wiarę; młodych Czartoryskich przygotowywał w Pełkiniach do bierzmowania ks. Władysław Korniłowicz, czcigodny sługa Boży, o którym także piszemy w tym numerze „Idziemy”, na str. 38.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 30 (719), 28 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 sierpnia

"Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Dziś w Kościele: sobota, XX tydzień zwykły
+ święto św. Bartłomieja, apostoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ap 21,9b-14; Ps 145,10-13ab.17-18; J 1,45-51
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -