18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończyła się ogólnopolska pielgrzymka służby zdrowia

Ocena: 0
332

Z udziałem przedstawicieli różnych środowisk medycznych, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości 99. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia. Dziękowano za ich troskę nie tylko o zdrowie ciała, ale też o zdrowie ducha oraz za heroiczną walkę o życie w czasie pandemii i pomoc okazywaną Ukraińcom. Proszono, by każdy pracownik był dobrym samarytaninem a każdy chory ich bratem i siostrą.

fot. PAP/Waldemar Deska

Abp Jędraszewski zauważył, że w czasie pandemii, przy wszystkich nieszczęściach, trudnościach i cierpieniach tworzyło się wielkie dobro.

I za to dobro chcemy Panu Bogu dziękować. Za tę nadzieję, która dawała siły tylu lekarzom, pielęgniarkom, fizjoterapeutom, by nieść pomoc

- podkreślał metropolita krakowski.

Jak zaznaczył, także pośród samych pracowników Służby Zdrowia było wielu tych, którzy oddali swoje życie dla innych dodając, że zmarło 304 lekarzy, 257 pielęgniarek, a tysiące zachorowało.

To ogromna rzesza ludzi, która ryzykowała swoim zdrowiem, a nawet życiem, by iść za Chrystusem miłosiernym, dobrym, niosącym pomoc, empatycznym

- powiedział kaznodzieja.

Tradycyjnie list do uczestników pielgrzymki skierował Prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował środowisku medycznemu za bezcenne dobro wyświadczane rodakom za nieustępliwą walkę z cierpieniem, kalectwem i śmiercią, za zaangażowanie w profilaktykę zdrowia.

Prezydent podziękował też pracownikom służby zdrowia, którzy opiekują się przebywającymi w naszym kraju uchodźcami wojennymi a także „odważnym medykom, którzy pospieszyli, by w ostrzeliwanych ukraińskich miastach, w szpitalach polowych na polach walki nieść bezpośrednią pomoc Ukraińcom broniącym swojej ojczyzny przed agresją imperialnej Rosji”.

W czasie Mszy św. ponowiony został Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej wypowiedziany po raz pierwszy 21 maja 1966 r. z inicjatywy bł. Prymasa Wyszyńskiego.

Oddajemy ci wszystkich chorych, spraw każdy był naszym bratem i siostrą, a każdy pracownik Służby Zdrowia dobrym samarytaninem niosącym wsparcie pocieszenie i ulgę w cierpieniu oraz fachową pomoc medyczną

- brzmią m.in. słowa oddania Maryi.

 

ZOBACZ TAKŻE: http://idziemy.pl/kosciol/jasna-gora-tu-zdroje-milosierdzia-plyna-od-wiekow/78097

 

Medycy prosili również, by wytrwali na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Matce Bożej przynieśli też „marzenia o lepszej organizacji systemu opieki zdrowotnej w naszej ojczyźnie, ambicje i dążenia, by stawać się profesjonalnymi i godnymi szacunku specjalistami”.

Organizatorami tegorocznej pielgrzymki byli medycy i duszpasterstwo Służby Zdrowia z arch. krakowskiej.

99. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia odbywała się pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Pielgrzymkę poprzedziły Ogólnopolskie Rekolekcje dla Środowiska Medycznego.

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Lekarzy na Jasnej Górze odbyła się w 1948 r. Wtedy też w sposób nieformalny zaistniało duszpasterstwo służby zdrowia. W 1956 r. uwolniony z miejsca internowania Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński w ramach Wielkiej Nowenny przed 1000-leciem Chrztu Polski zlecił zorganizowanie ogólnopolskiej pielgrzymki lekarzy na Jasną Górę, by im powiedzieć, że w nich widzi pierwsze szeregi powołanych niejako z zawodu do obrony życia nienarodzonych. Te pielgrzymki, potem co roku odbywane, stały się impulsem dalszych kroków do zorganizowania osobnego duszpasterstwa.

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia przez lata wypracowało odpowiednie struktury. Uwarunkowane one były sytuacją społeczno-polityczną. Przełom roku 1989 spowodował istotne zmiany w funkcjonowaniu duszpasterstwa w Polsce. Do placówek tej służby powrócili duszpasterze, powstały nowe kaplice w szpitalach i domach pomocy społecznej. Zakony odzyskały prawo prowadzenia swoich szpitali, których wcześniej zostały pozbawione.

Kościół, w nawiązaniu do wielowiekowej praktyki, może powoływać własne hospicja oraz domy dla ludzi samotnych i w podeszłym wieku.

Obecnie każda diecezja ma odpowiednich duszpasterzy mianowanych przez swojego biskupa ordynariusza.

W ramach duszpasterstwa służby zdrowia odbywają się comiesięczne spotkania dla Katolickich Stowarzyszeń Lekarzy i Katolickich Stowarzyszeń Pielęgniarek i Położnych. Powstanie stowarzyszeń przyczyniło się do krzewienia zasad moralności i etyki katolickiej oraz pogłębienia znajomości dokumentów Magisterium Kościoła, szczególnie w dziedzinie bioetyki.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter