22 września
piątek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zjednoczeni dla Polski

Ocena: 0
708

Matka Boża powiedziała w Fatimie, co należy zrobić, żeby uratować świat i siebie przed zagładą – tłumaczy Artur Wolski, jeden z założycieli inicjatywy Zjednoczeni 2022 i współorganizator procesji dziękczynno-błagalnych, które gromadzą coraz więcej wiernych.

fot. Irena Świerdzewska

Zaczęło się na początku 2021 r., kiedy ograniczenia związane z pandemią uniemożliwiały organizowanie w tradycyjnych formach spotkań i inicjatyw modlitewnych. Przedstawiciele męskich organizacji, środowisk pro-life i pro-family podjęli wyzwanie, zapraszając do udziału w Męskiej Drodze Krzyżowej ulicami Warszawy. Przybyło ponad 3 tys. panów z różnych wspólnot. W kolejnych wydarzeniach do modlitwy dołączały kolejne stowarzyszenia i organizacje męskie. Na koniec roku, w święto Matki Bożej z Guadalupe, pomimo ostrego mrozu różańce w rękach trzymało kilka tysięcy osób. Od początku modlącym się towarzyszył wizerunek Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

 


JEDNOŚĆ PRZEZ MODLITWĘ

– Matka Boża Łaskawa, która ma w rękach siedem połamanych strzał Bożego gniewu, od XVII w. kilkukrotnie ratowała Polaków od wielu nieszczęść. W 1920 r. podczas Bitwy Warszawskiej to właśnie w tym wizerunku Matka Boża dwukrotnie ukazała się Rosjanom. Dzisiaj ponownie za jej pośrednictwem błagamy o ratunek dla Polski i Polaków przed epidemiami i wojną – tłumaczy Artur Wolski. – Jesteśmy obecnie bardzo spolaryzowani, podzieleni w rodzinach, w Kościele, w swoich środowiskach i we wspólnotach. Trzeba dążyć do zjednoczenia na modlitwie, stąd nazwa naszej inicjatywy Zjednoczeni 2022 – mówi Artur Wolski.

„Zjednoczeni” organizują nabożeństwa pierwszosobotnie i pokutne procesje różańcowe, aby wypełniać orędzie Matki Bożej z Fatimy. – Jeśli tego nie zrobimy, jeśli ludzie się nie nawrócą, to będziemy współodpowiedzialni za to, co jeszcze może się wydarzyć. Nie towarzyszy mi strach, ale idea ochrony rodziny, Kościoła, narodu, Polski, bo kiedy pomyślę o przeszłości Polski, o Powstaniu Warszawskim, Rzezi Wołyńskiej i okrucieństwie wojny, to chcę uniknąć powtórki z historii – wyjaśnia Wolski.

W ramach inicjatywy Zjednoczeni 2022 działają obecnie ludzie w każdym wieku i różnego stanu. Kobiety i mężczyźni, nie tylko z Warszawy, ale z całej Polski. – Jesteśmy różni, ale łączy nas wiara i chęć walki o dobrą przyszłość Kościoła i ojczyzny. Wiem, że jeślibym tego nie robił, to popełniłbym grzech zaniedbania – mówi Wolski.

Zdaniem inicjatorów dzisiaj można skutecznie ewangelizować przez świadectwo życia i pokutę. – Teraz, kiedy grzechy masowo popełniane są w przestrzeni publicznej, akty pokutne też muszą być realizowane w przestrzeni publicznej, np. na ulicach miast – wyjaśnia Artur Wolski.

Jak podkreśla współorganizator dziękczynnej procesji różańcowej, to bardzo mocne doświadczenie kroczyć głównymi ulicami Warszawy z różańcem w ręku, mijając ludzi odpoczywających w ogródkach pobliskich restauracji. – Wielu jest zainteresowanych naszą inicjatywą, turyści pytają o to, co robimy. Jedni żegnają się, widząc procesję, inni dołączają się do naszej modlitwy. Pamiętam, kiedy 11 listopada mijali nas kibice. Głośno krzyczeli, niektórzy trzymali puszki z piwem, ale potrafili wyciszyć śpiewy, a nawet przyklęknąć – wspomina Wolski.

 


KOLEJNE WYDARZENIA

Najbliższe wydarzenie organizowane przez inicjatywę Zjednoczeni 2022 odbędzie się w całej Polsce, ale szczególną oprawę będzie miało w Warszawie. W oktawie święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 21 sierpnia, odbędzie się dziękczynno-błagalna procesja różańcowa, która rozpocznie się po Mszy świętej odprawionej przez bp. Romualda Kamińskiego o godz. 13.00 w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 w Warszawie. Uczestnicy, modląc się różańcem, przejdą ulicami Pragi, następnie przekroczą most Śląsko-Dąbrowski i łącząc symbolicznie dwie diecezje, wkroczą na ulice Starego Miasta. Podczas procesji będzie niesiona kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej, która zostanie uroczyście wprowadzona do katedry polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Mszę świętą o godz. 18.00 w katedrze polowej odprawi bp Piotr Jarecki.

Kolejne wydarzenia, które organizują wspólnoty skupione w inicjatywie Zjednoczeni 2022, to m.in. 18 września Marsz dla Życia i Rodziny, 24 września Męskie Oblężenie Jasnej Góry, 16 października Pokutna Procesja Różańcowa. Więcej informacji znajduje się na stronie www.rozanieczazyciem.pl oraz blogoslawienstwodlapolski.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter