Jest to bez wątpienia najważniejsze chrześcijańskie miejsce w Ziemi Świętej. Najwznioślejszy cel chrześcijańskich pielgrzymek. Serce historii i geografii zbawienia.
Bazylika obejmuje Kalwarię – miejsce ukrzyżowania Jezusa Chrystusa – oraz pusty Boży Grób, który stał się świadkiem Jego zmartwychwstania. Dzieli je odległość jedynie kilkunastu metrów. Początki świątyni sięgają IV w. i działalności cesarzowej Heleny, późniejszej świętej, która udała się do Ziemi Świętej w poszukiwaniu miejsc związanych z życiem Jezusa Chrystusa.
POZA MURAMI
Dzisiejsi pielgrzymi, wchodząc do bazyliki, dotykają nie tylko śladów najważniejszej tajemnicy naszej wiary, ale i złożonej historii chrześcijaństwa. Przez wieki bowiem losy tej budowli odzwierciedlały losy chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. Bazylika jest jednym z najstarszych kościołów chrześcijańskich w ogóle, troska o jej zachowanie dała początek średniowiecznym wyprawom krzyżowym. Burzliwe dzieje różnych okresów istnienia tego kościoła (aż siedemnaście wieków!) odbijają się w bryle samej budowli, gdzie poszczególne elementy architektoniczne przynależą do różnych okresów.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 15 (910), 09 kwietnia 2023r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 21 kwietnia 2023