Na pokój, sprawiedliwość i prawdę stanowiących filary działalności misyjnej Kościoła i pracy dyplomacji Stolicy Apostolskiej mówił Ojciec Święty spotykając się po raz pierwszy z ambasadorami akredytowanymi przy Watykanie.

Papież podziękował zarówno dziekanowi korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej, ambasadorowi Cypru, George'owi Poulidesowi za skierowane do niego słowa, jak i wspólnocie międzynarodowej za przesłania, jakie otrzymał po swym wyborze oraz wcześniejsze kondolencje po śmierci Franciszka, w tym z krajów, z którymi Stolica Apostolska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych. Zaznaczył, iż dyplomacja papieska stanowi wyraz katolickości Kościoła, dodając, że w swoich działaniach dyplomatycznych Stolica Apostolska nie dąży do przywilejów, lecz do zintensyfikowania swojej ewangelicznej misji w służbie ludzkości. Wyraził pragnienie Kościoła i swoje osobiste spotkania różnych osób i kultur, a także „umocnienia w wierze wielu braci i sióstr rozproszonych po całym świecie i budowania nowych mostów ze wszystkimi ludźmi dobrej woli”.
Leon XIV wskazał na trzy filary działalności misyjnej Kościoła i pracy dyplomacji Stolicy Apostolskiej: pokój, sprawiedliwość i prawdę.
Przypomniał, iż pokój to nie tylko brak wojny i konfliktu, lecz dotyczy każdego, a buduje się go w sercu, wykorzeniając pychę i roszczenia oraz miarkując język, „ponieważ można ranić i zabijać również słowami, a nie tylko bronią”. W tym kontekście podkreślił znaczenie wkładu religii i dialogu międzyreligijnego w budowanie pokoju. Dodał, iż wymaga to pełnego poszanowania wolności religijnej. „Doświadczenie religijne jest podstawowym wymiarem osoby ludzkiej, bez którego trudno, o ile wręcz niemożliwe jest dokonanie owego oczyszczenia serca niezbędnego do budowania relacji pokoju” – stwierdził Ojciec Święty. Zachęcił do ożywienia dyplomacji wielostronnej i instytucji międzynarodowych mających zapobiegać sporom na arenie międzynarodowej oraz do zaniechania wyścigu zbrojeń.