27 kwietnia
niedziela
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa w drodze

Ocena: 5
129

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W ubiegłym roku wzięło w nich udział około 100 tys. osób w 17 krajach na trzech kontynentach.

fot. fot. arch. Marzeny Pluteckiej

Tegoroczna edycja, pod hasłem „Nie ma, że się nie da!”, to zanurzenie w duchowość św. Matki Teresy z Kalkuty. Z jej przemyśleń dotyczących trudu miłości czerpią inspirację rozważania. Po wspólnej Mszy św. pątnicy wyruszają na wyznaczoną wcześniej trasę, której przejście powinno zająć przynajmniej osiem godzin – między zmierzchem a świtem kolejnego dnia. Trasa powinna liczyć nie mniej niż 30–40 km; chodzi o to, by była pewnego rodzaju wyzwaniem i zakładała konieczność włożenia w nią pielgrzymiego trudu.

Pątnicy mogą iść samotnie lub w grupie, w trakcie marszu muszą zachować jednak ciszę i skupić się na indywidualnej modlitwie. Ma to dać przestrzeń do przemyśleń dotyczących własnego życia. Cisza stwarza warunki, by usłyszeć głos Boga. Pomagają w tym przygotowane dla EDK rozważania, których pątnicy słuchają przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej.

Ci, którzy przeszli trasę, mówią, że fizyczne zmęczenie jest potrzebne, bo skłania do modlitwy i zaufania Bogu, uznania swoich słabości i uczenia się polegania na Bogu, proszenia o siłę na przebycie kolejnych etapów drogi. Jak napisał jeden z pątników, własne upadki spowodowane zmęczeniem pozwoliły mu nieco zrozumieć, czym była ofiara Chrystusa za nas, czym upadki pod ciężarem krzyża. Dotarcie do celu staje się niesamowitym doświadczeniem, przemieniającym życie.

Na Mazowszu zarejestrowano w tym roku 63 trasy, większość z nich rusza 4 lub 11 kwietnia wieczorem. Wciąż mogą pojawić się nowe trasy; w Polsce niektóre odbywają się także w Wielki Piątek. Aktualna lista oraz zapisy na EDK odbywają się przez stronę internetową trasy.edk.org.pl.

WYBRANE TRASY W WARSZAWIE

4 kwietnia

•             z parafii MB Zwycięskiej w Rembertowie po Mszy św. o godz. 18.00 pielgrzymi wyruszą w pięć tras, w tym liczące 70 km;

•             z parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Grochowie, ul. Kobielska 10, po Mszy św. o godz. 18.30;

•             z parafii Chrystusa Króla na Targówku, ul. Tykocińska 27, po Mszy św. o godz. 18.00;

•             z parafii Świętej Rodziny, ul. Rozwadowska 11, po Mszy św. o godz. 20.00. Trasa będzie przebiegać terenami bitwy warszawskiej z 1920 r.;

•             z kościoła Wszystkich Świętych, plac Grzybowski, po Mszy św. o godz. 18.00, zakończenie w Kampinosie.

 

11 kwietnia

•             z parafii św. Patryka na Gocławiu, ul. Rechniewskiego 14, po Mszy św. o godz. 18.00, zakończenie w Sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu, ul. Fieldorfa 1;

•             z parafii MB Królowej Polski na Marymoncie, ul. Gdańska 6a, po Mszy św. o godz. 20.00;

•             z parafii Dobrego Pasterza na Woli, ul. Szczecińskiego 5, po Mszy św. o godz. 18.00, zakończenie Mszą św. w bazylice w Niepokalanowie o godz. 6.00.

Pełną listę tras można znaleźć na stronie internetowej edk.org.pl. Tam też należy zarejestrować się jako uczestnik. Można też planować nowe trasy w swojej parafii i zgłaszać je jako ich lider. Należy najpierw zarejestrować się na stronie EDK, gdzie znajdują się porady, jak podjąć współpracę z proboszczem, jak wytyczyć trasę, która pojawi się na oficjalnej stronie EDK. Uczestnictwo w EDK jest darmowe. Podczas zapisu na stronie internetowej EDK można kupić pakiet wspierający organizatorów, składający się z odblasku, opaski na rękę i wydrukowanej książeczki z rozważaniami, koszt 50 zł.

Zarówno na telefony z Androidem, jak i Iphone można pobrać aplikację z rozważaniami i mapą GPS prowadzącą do kolejnych punktów. Każdy zainteresowany powinien zaopatrzyć się w odpowiedni strój, prowiant, latarkę oraz odblaski, a także drewniany krzyż, który będzie niósł w trakcie drogi. Osobom, które nie korzystają z aplikacji, zaleca się, by miały kompas i mapę. Organizatorzy przypominają, że każdy uczestnik bierze odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo w trakcie EDK i akceptuje trudności, jakie mogą wystąpić podczas przemarszu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Sobota w oktawie Wielkanocy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 16,9-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
32. dzień nowenny za Ojczyznę
Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter