24 stycznia
sobota
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsza papieska konferencja w samolocie

Ocena: 0
144

Papież Leon XIV niespodziewanie zorganizował swoją pierwszą pełną konferencję prasową od czasu wyboru na papieża 8 maja – wysoko w chmurach. „Mam nadzieję, że bawiliście się w Turcji równie dobrze jak ja” – powiedział w niedzielę w samolocie ze Stambułu do Bejrutu, zwracając się do około 80 przedstawicieli mediów z wielu krajów, którzy mu towarzyszą. Jak powiedział jego prawie czterodniowy pobyt w Turcji był „wspaniałym doświadczeniem” i sukcesem, z którego jest bardzo zadowolony.

fot. PAP/Sylwia Wysocka

Leon XIV spędził w Turcji cztery dni i wylądował w Bejrucie w niedzielę po południu (czasu lokalnego). W Libanie, gdzie pozostanie do wtorku, zaplanowano spotkania z rządem, społeczeństwem obywatelskim oraz przedstawicielami różnych religii i Kościołów.

Głównym celem jego wizyty w Turcji były obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, który położył podwaliny pod wiarę chrześcijańską. „Uroczystości w mieście Iznik, obok starożytnej bazyliki, były wspaniałe, proste i głębokie” – powiedział papież. Leon XIV wyraził serdeczne podziękowania prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za gościnność i rolę mediatora w konflikcie na Bliskim Wschodzie oraz w wojnie Rosji z Ukrainą.

Wspólne życie w pokoju

W przeważająco muzułmańskiej Turcji różne wspólnoty chrześcijańskie stanowią bardzo niewielką mniejszość. „A jednak ludzie różnych religii mogą żyć razem w pokoju” – wyjaśnił Leon. Turcja doświadczyła również odwrotnego zjawiska w swojej historii. Możliwość omówienia tego doświadczenia i kwestii pokoju z prezydentem Erdoganem była bardzo ważnym aspektem jego wizyty w Turcji.

Odnosząc się do wojny w Strefie Gazy, Leon XIV powiedział, że Stolica Apostolska od lat opowiada się za rozwiązaniem dwupaństwowym. „Wszyscy wiemy, że Izrael obecnie nie akceptuje tej propozycji. Wiemy jednak, że jest to jedyna droga, która oferuje rozwiązanie konfliktu, w którym wciąż się znajdujemy” – powiedział papież i podkreślił: „Jesteśmy również przyjaciółmi Izraela”. Watykan stara się pośredniczyć między Izraelem a Palestyńczykami, aby znaleźć rozwiązanie, które zapewni sprawiedliwość dla wszystkich. „W tej kwestii panuje konsensus z Erdoganem”, powiedział Ojciec Święty. „Turcja może odegrać tu ważną rolę”.

To samo dotyczy Ukrainy. Erdogan zainicjował dialog między dwiema walczącymi stronami kilka miesięcy temu. „Niestety, wciąż nie ma rozwiązania” – ubolewał Leon XIV. „Dziś ponownie pojawiają się konkretne propozycje pokojowe. Mamy nadzieję, że prezydent Erdogan, wspólnie z prezydentami Ukrainy, Rosji i Stanów Zjednoczonych, będzie mógł posunąć naprzód dialog, aby przezwyciężyć wojnę na Ukrainie” – powiedział Ojciec Święty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

Sobota, wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła
II tydzień zwykły
Czytania liturgiczne (rok A, II): Ewangelia: Mk 3, 20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana Bosko 22-30 stycznia



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

Pod koloratką - kanał na YouTube



Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter