22 czerwca
niedziela
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze ważne nauki Leona XIV

Ocena: 4.55
339

Przesłanie papieża Leona XIV mocno przebija się do współczesnego świata. 

Fot. Vatican Media

„Pokój z wami wszystkimi”

To pierwsze słowa wypowiedziane przez papieża Leona XIV, kiedy pojawił się w Loggii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra.

To jest pierwsze pozdrowienie Chrystusa Zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju przeniknęło wasze serca, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi

– mówił papież.

W przesłaniu do Kościołów Wschodnich Leon XIV również wyjaśnił, że prawdziwy pokój daje Chrystus.

„Z wami jestem chrześcijaninem, a dla was biskupem”

Podczas pierwszego przemówienia z balkonu Bazyliki św. Piotra Leon XIV nawiązał do św. Augustyna.

Jestem synem św. Augustyna – augustianinem – który powiedział: „Z wami jestem chrześcijaninem, a dla was biskupem”. W tym sensie wszyscy możemy iść razem do tej ojczyzny, którą Bóg nam przygotował.

Leon XIV, jak wyjaśnia o. prof. Bazyli Degórski OSPPE, chciał wyrazić tę prawdę: ja jestem waszym pasterzem, waszym biskupem, biskupem Rzymu i całego Kościoła, waszym ojcem, przewodnikiem; jestem waszym biskupem i pasterzem. Jestem nim, będąc także pasterzem całego Chrystusowego Kościoła. Jako taki jestem odpowiedzialny przed moim Panem, który mnie ustanowił waszym pasterzem, bym wam przewodził, byście byli zbawieni, byście żyli według Ewangelii, kochali się wzajemnie, co więcej, byście kochali waszych nieprzyjaciół i tych, którzy was i mnie nienawidzą, byście – czyniąc i postępując tak –  osiągnęli życie wieczne.

Rodzina – związek kobiety i mężczyzny, starszy od państw

Podczas przemówienia do korpusu dyplomatycznego 16 maja Leon XIV jednoznacznie przypomniał, że rodzina jest trwałym związkiem kobiety i mężczyzny, a życie ludzkie należy chronić od poczęcia.

Zadaniem osób odpowiedzialnych za sprawowanie władzy, jest podejmowanie starań na rzecz budowania harmonijnych i pokojowych społeczeństw obywatelskich. Można to osiągnąć przede wszystkim poprzez inwestowanie w rodzinę, opartą na trwałym związku mężczyzny i kobiety

– mówił Ojciec Święty. Powołując się na encyklikę Rerum novarum Leona XIII, przypomniał, że rodzina „jakkolwiek bardzo mała, jest jednak prawdziwą społecznością i jest starsza od wszelkiego państwa”.

Ochrona nienarodzonych

W tym samym przemówieniu papież dodał, że „nikt nie może uchylać się od wspierania takich działań, które chronią godność każdej osoby, zwłaszcza tych najsłabszych i bezbronnych: od nienarodzonego dziecka po osobę starszą, od chorego po bezrobotnego, niezależnie od tego, czy jest obywatelem, czy imigrantem”.

Wyzwania sztucznej inteligencji

Ojciec Święty w przemówieniu do Kolegium Kardynalskiego 10 maja tłumaczył, iż przyjął imię Leona XIV, ponieważ widział podobieństwa czasów obecnych do czasów Leona XIII, kiedy na świecie panowała rewolucja przemysłowa, pojawiły się ogromne nierówności społeczne i w odpowiedzi na które ówczesny papież ogłosił encyklikę Rerum novarum, by pokazać głos Kościoła wobec następujących zmian.

W przemówieniu do ludzi mediów 12 maja mówił o sztucznej inteligencji w kontekście komunikacji:

Komunikacja bowiem nie jest tylko przekazywaniem informacji, ale także tworzeniem kultury, środowisk ludzkich i cyfrowych, które stają się przestrzeniami dialogu i konfrontacji. A patrząc jak rozwija się technologia, ta misja staje się coraz bardziej konieczna. Myślę tu szczególnie o sztucznej inteligencji, z jej ogromnym potencjałem, która wymaga jednak odpowiedzialności i rozeznania, aby właściwie ją wykorzystać dla dobra wszystkich, tak aby mogła przynosić korzyści dla ludzkości. I ta odpowiedzialność dotyczy wszystkich, proporcjonalnie do wieku i roli w społeczeństwie.

Rola Katolickiej Nauki Społecznej

Papież Leon XIV podkreślił, że Kościół, poprzez naukę społeczną, powinien proponować rozwiązania światu epoki zmian, konfliktów, rosnących nierówności, przymusowych migracji, czy przełomowych odkryć technologicznych:

Katolicka nauka społeczna jest powołana do tego, by dostarczać wskazówek, które ułatwiają dialog między nauką a sumieniem, a tym samym wnoszą istotny wkład w lepsze zrozumienie, nadzieję i pokój

– mówił Ojciec Święty 17 maja podczas spotkania z członkami Fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice.

Doktryna ta pomaga nam zrozumieć, że ważniejsze od samych problemów czy możliwych rozwiązań jest to, jak do nich podchodzimy – kierując się kryteriami rozeznania, solidnymi zasadami etycznymi oraz otwartością na łaskę Bożą

– dodał Leon XIV.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter