Przewodniczący Episkopatu: Przychodzimy na Jasną Górę, by od Maryi uczyć się odpowiedzialności za swój naród i swoją Ojczyznę.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC przewodniczył 3 maja br. na Jasnej Górze Sumie odpustowej w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Eucharystię koncelebrowali przedstawiciele Episkopatu na czele z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i metropolitą częstochowskim abp. Wacławem Depo. We Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie uczestniczyło tysiące wiernych.
Przewodniczący Episkopatu przyznał, że na Jasną Górę „przybywamy na uroczystości, na codzienne Apele, do konfesjonałów, by pozostawić w nich wszystkie nasze słabości i grzechy, by pojednać się Bogiem i ludźmi, oraz by, odmienieni i umocnieni, wracać do codzienności jako pielgrzymi nadziei”.
Otrzymaliśmy tę nadzieję od Jezusa zmartwychwstałego i dlatego naszym zadaniem jest zanieść ją innym
– zaznaczył.
Abp Wojda zauważył, że „Chrystusowa nadzieja pomaga nam spojrzeć na niełatwą naszą codzienność, która ulega szybkim zmianom wraz ze zmianami, jakie zachodzą w Polsce i w polskim społeczeństwie i jakie rodzą w nas pytanie, czy te zmiany są aby na lepsze?”. Hierarcha przyznał, że „wprawdzie polepszyły się standardy i warunki życia, mamy zapewnioną szeroką przestrzeń realizacji własnych planów życiowych, cieszymy się wolnością, ale jakby w tym wszystkim słabła potrzeba budowania głębszych relacji z Bogiem, z Jezusem Chrystusem i Jego Matką Maryją; jakby wielu pośród nas przestawały obchodzić Przykazania Boże i prawdy wiary; jakby sama wiara stawała się czymś drugorzędnym, mniej wartościowym”.
Hierarcha zwrócił też uwagę, że „kultura śmierci pozwala zabić poczęte dziecko nawet w dziewiątym miesiącu ciąży pod pretekstem schorzenia, malformacji, braku rokowań na normalne życie czy z jakichkolwiek innych powodów”.
Przewodniczący Episkopatu wskazał, że przychodzimy na Jasną Górę, by od Maryi „uczyć się odpowiedzialności za swój naród i swoją Ojczyznę, za swoje społeczeństwo i za swoje rodziny, za swoje dzieci i za siebie samych”.
Abp Wojda podkreślił, że każdy chrześcijanin wezwany jest do decydowania o przyszłości swojej Ojczyzny.
Podczas liturgii został ponowiony Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości, którego dokonał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przy udziale przedstawicieli Episkopatu. Tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski upływa w duchu wdzięczności za zakończony drugi etap peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po polskich diecezjach, która trwała od 1985 roku.