We wszystkich sytuacjach kruchości, trudności i prób, jakie przeżywa rodzina, tym, od czego należy zacząć i co pozostaje dla niej niezmiennie „dobrą nowiną” jest Ewangelia - przekonywał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Eucharystii rozpoczynającej w czwartek wieczorem w Gnieźnie czterodniowy V Kongres Nowej Ewangelizacji.
W centrum V Kongresu Nowej Ewangelizacji, który zorganizował Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, jest rodzina. Świeccy, w tym same rodziny, duchowni, osoby konsekrowane - członkowie duszpasterstw małżeństw i rodzin do niedzieli zastanawiać sie będą nad Bożym zamysłem co do małżeństwa i rodziny - ich kondycją, miejscem i rolą w Kościele.
Abp Polak rozpoczynajac Kongres podkreślił, że aby faktycznie przyjąć dobrą nowinę o małżeństwie i rodzinie trzeba wpierw pozbyć się pewnych łatwych złudzeń, które nas niebezpiecznie uspokajają
Trzeba dać sobie wręcz w zdrowy sposób podważyć to, co jest fałszywym pokojem, a zarazem fałszywą jednością, która ukazuje, że poza zewnętrzną fasadą, poza jakimś wyciszeniem i uśpieniem ludzkiego sumienia, mamy do czynienia z siedliskiem podziałów, w wyniku których niejednokrotnie rozgrywa się prawdziwy rodzinny dramat
– mówił Prymas Polski. Przekonywał także, że "aby uwierzyć i przyjąć dobrą nowinę o małżeństwie i rodzinie trzeba nam bowiem przemiany serca. Trzeba uzdrowienia serca. Trzeba nawrócenia serca. Trzeba otwarcia serca na ogień Ducha Świętego. Ale trzeba też chrztu, zanurzenia naszej ludzkiej miłości w miłości Jezusa".
Wtedy naprawdę odkryjemy większy od naszych projektów plan, który nas wspiera i pozwala nam ofiarować ukochanej osobie całą przyszłość”
– cytował Amoris Laetitia abp Polak, wyrażając nadzieję, że Kongres pozwoli się do tego Bożego planu realnie zbliżyć.
Pełna homilia Prymasa Polski
Hasłem przewodnim Kongresu wybrano tytuł papieskiej adhortacji o miłości w rodzinie „Radość Miłości” (Amoris Laetitia).
Część konferencyjna i modlitewna Kongresu odbywa się w hali widowiskowo-sportowej GOSiR. Część warsztatowa w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. W kolejnych dniach uczestnicy będą mieli okazję posłuchać m.in.: o. prof. Terrence’a Kennedy, małżonków Damien i Isabelle Hanus, prof. Kai Kaźmierskiej oraz prof. Andrzeja Muszali. Owocem obrad będzie kongresowe przesłanie odczytane w ostatnim dniu spotkania czyli w niedzielę.
Rozpoczęcie Kongresu poprzedziło w czwartkowy wieczór forum o "Amoris Laetitia" adresowane przede wszystkim do księży.