Ogólnopolska konferencja naukowa „Duchowieństwo katolickie w okupowanej przez Niemców Warszawie (1939–1945)” już 15 maja w Warszawie.

Choć opracowania dotyczące historii Warszawy podczas II wojny światowej wypełniają dziś rzędy bibliotecznych i księgarskich półek, z trudem można znaleźć na nich prace zwarte, które dotyczą bezpośrednio życia i działalności na tym terenie instytucjonalnego Kościoła katolickiego. Jest znamienne, że do dziś nie powstała na ten temat żadna osobna praca naukowa i/lub popularnonaukowa. By wypełnić tę lukę poznawczą, Oddziałowe Biuro Badan Historycznych IPN w Warszawie organizuje 15 maja br. ogólnopolską konferencję naukową „Duchowieństwo katolickie w okupowanej przez Niemców Warszawie (1939–1945)”.
W ramach tego wydarzenia, które wpisuje się w obchody 80. rocznicy zakończenia wojny w Europie, zostaną przedstawione wyniki najnowszych badań dotyczących przede wszystkim życia i działalności duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego w stolicy. Na tym tle zaprezentowane zostaną również inne problemy, związane na przykład z funkcjonowaniem Kościoła w warunkach okupacyjnych (spojrzenie „od środka”), pomocą represjonowanym i eksterminowanym przez Niemców Polakom i Żydom, misją duchowieństwa w powstaniu warszawskim. Referatom będzie towarzyszyła wymiana poglądów i opinii.
– Zapraszając gorąco do udziału w konferencji, mamy świadomość, że jej tematyka jest jeszcze w wielu przypadkach niezbadana, a prace na tym polu utrudniają zwłaszcza brak źródeł i ich rozproszenie. Mimo to wyrażamy nadzieję, że dzięki zaplanowanemu na połowę maja wydarzeniu uda się nie tylko poznać nowe aspekty dziejów lokalnego Kościoła podczas ostatniej wojny, lecz także – parafrazując tytuł kanonicznej książki prof. Tomasza Szaroty – zgłębić na tym tle okupacyjnej Warszawy „dzień powszedni i świąteczny” – przekazują Organizatorzy.
15 maja 2025 r. (czwartek), godz. 9.00.
Izba Pamięci Strzelecka 8, Warszawa
Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube Oddziału IPN w Warszawie.