Zakończyło się 400. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 12-14 marca br.

W duchu synodalnym
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaznaczył, że obrady prowadzone były w duchu synodalnym. Omówił także główne tematy podjęte podczas obrad.
Odnosząc się do przygotowania projektu Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce, abp Wojda przyznał, że praca w dużej mierze została przygotowana.
W obronie lekcji religii
O zmianach wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkole mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Wyrażamy nasz sprzeciw wobec zmian, które wprowadziło MEN w organizacji lekcji religii w szkole, gdyż jest to krzywdzące dla ludzi wierzących
– ocenił. Wyjaśnił, że jest to niesprawiedliwe z trzech powodów.
Po pierwsze zostało naruszone prawo, gdyż zmiany w rozporządzeniu o lekcjach religii w szkole powinny być dokonywane w porozumieniu z Kościołem katolickim oraz innymi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Po drugie – wyliczył bp Osial – jest to naruszenie praw rodziców i dzieci do wychowania potomstwa zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi. I wreszcie po trzecie – zauważył hierarcha – „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zauważa dużej wartości lekcji religii dla integralnego wychowania młodego człowieka”.
Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości prawne, w zgodzie z prawem. Chcemy wykorzystać to, na co nam pozwala prawo
– podkreślił.
Kontynuacja prac nad powołaniem Komisji niezależnych ekspertów
Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, wskazał na szereg prac, które podejmuje Biuro delegata, m.in. wdrażanie standardów Ustawy Kamilka, szkoleń biskupów z wytycznych watykańskich.
Abp Polak przyznał, że szczegółową kwestią w tym temacie, którą podjęli biskupi, był przekazany biskupom przez niego samego projekt zasad powołania i funkcjonowania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce. Dodał, że przed Zebraniem Plenarnym towarzyszyła temu opinia Rady Prawnej KEP, a nad tym tematem biskupi pracowali także w grupach.
Abp Polak podkreślił zarazem, że Komisja ma służyć opracowaniu raportu, „aby umieć kompetentnie odpowiedzieć na samo zjawisko wykorzystania dzieci i młodzieży”.
Abp Polak podkreślił, że „Konferencja Episkopatu Polski podjęła konkretną uchwałę, wyrażając zgodę nad kontynuowanie prac nad powołaniem i zasadami funkcjonowania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce od roku 1945 do momentu utworzenia Komisji, z uwzględnieniem uwag, które zostały zgłoszone do tych dokumentów”.
Wspierać księży w konkretnej sytuacji
Na temat formacji prezbiterów mówił podczas konferencji prasowej bp Damian Bryl, przewodniczący Zespołu KEP ds. Przygotowania Wskazań dla Formacji Stałej i Posługi Prezbiterów w Polsce.
Zależy nam, aby w umiejętny sposób wspierać księży, towarzyszyć im, pomagać w trudnych sytuacjach
– zaznaczył.
Chcemy zaprosić naszych księży do osobistego rozwoju ku dojrzałości, którą rozumiemy we wszystkich wymiarach, przede wszystkim w wymiarze ludzkim oraz w wymiarze duchowym. Zależy nam też na solidnej formacji intelektualnej księży. A także formacji wspólnotowej i misyjnej, aby wychodzić dalej z Dobrą Nowiną
– zauważył bp Bryl.