14 czerwca
sobota
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co tylko chcesz

Ocena: 5
132

Słownik języka polskiego PWN w następujący sposób definiuje moralność: „całokształt zachowań i postaw jednostki lub grupy, oceniany według jakiegoś społecznie funkcjonującego systemu ocen i norm moralnych”.

fot. Cathopic/domena publiczna

Czyny i decyzje kształtują ogólny styl postępowania. Zastanówmy się, w jaki sposób kształtować moralność chrześcijańską. Mówimy o zasadach postępowania, które wynikają z chrześcijaństwa, tzn. z pomysłu Boga na ludzkie życie: szczęście doczesne i zbawienie. Nasza moralność podpowiada, jak kochać Boga, siebie i drugiego człowieka.

Kiedy pytam przypadkowe osoby – w wieku licealnym, młodych dorosłych albo młodych emerytów – z czym kojarzy im się moralność chrześcijańska, odpowiadają bez wahania: z Dekalogiem, przykazaniami kościelnymi, ogólnie rzecz biorąc – nakazami i zakazami. Tymczasem Ewangelia wyjaśnia sens chrześcijańskiej moralności. W centrum nie leżą ograniczenia i związane z nimi normy. Clou nauczania Chrystusa jest doświadczenie miłości. Z niej rodzi się zachowywanie prawa.

„Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec Mój umiłuje go i przyjdziemy do niego” (J 14,23). Najpierw jest doświadczenie, że Bóg mnie kocha, że jestem dla Niego kimś ważnym i chcianym, że On chce mojego dobra, że troszczy się o mnie. Z tak mocnego doświadczenia rodzi się chęć odpowiedzenia Bogu na Jego miłość: Jestem Ci niesamowicie wdzięczny za wszelkie dobro, które mi codziennie dawkujesz. Próbuję nawiązywać z Tobą kontakt i mieć z Tobą więź przyjaźni.

Pewien organizator masowych imprez powiada: „Róbta, co chceta”. To zaś oznacza: postępuj w taki sposób, w jaki masz ochotę, wybór zależy od twoich pożądań. Z kolei pewien doktor Kościoła mówił: „Kochaj i czyń, co chcesz”. Jeśli kochasz, będziesz dobrze wiedział (przeczuwał), co masz czynić, żeby pomnażać dobro. Twoja intuicja (sumienie) dobrze ci podpowie, co robić, a czego lepiej unikać. Prawo nie będzie dla ciebie ciężarem, lecz drogowskazem do szczęścia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Kapłan archidiecezji warszawskiej, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej, duszpasterz i katecheta, rezydent w warszawskiej parafii św. Katarzyny na Służewie.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 
Mt 5,33-37

+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter