27 kwietnia
niedziela
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Angelicum z Akademią Katolicką

Ocena: 0
108

Człowiek o tyle potrzebuje teologii, o ile daje mu ona odpowiedź na pytania, jak prowadzić życie duchowe, jak żyć. -  mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

 

fot. archiwum ks. prof. Krzysztofa Pawliny

Czy podpisanie umowy z rzymskim Papieskim Uniwersytetem św. Tomasza z Akwinu Angelicum z Akademią Katolicką w Warszawie to historyczny moment dla waszej uczelni?

Teologia ciągle opiera się na św. Tomaszu i przy pojawiających się nowych prądach teologicznych warto mieć taki „audyt teologiczny”, którym jest św. Tomasz, żeby nie pobłądzić. Podpisanie umowy z papieską uczelnią św. Tomasza jest dużym wydarzeniem, także z tego powodu, że dominikanie najczęściej podejmują współpracę z uczelniami prowadzonymi przez swoje zgromadzenie.

Decyzja wynika z naszej dobrej dotychczasowej współpracy. Podjęliśmy ją z dominikanami przed laty, kiedy powstała na naszej uczelni szkoła doktorska, gdzie jedną z czterech specjalizacji jest teologia św. Tomasza z Akwinu prowadzona przez dominikanów. Natomiast przed dwoma laty zostało afiliowane do naszej uczelni seminarium dominikańskie z Krakowa.

 

Co zakładają zobowiązania z rzymską uczelnią?

Umożliwiają organizowanie wspólnych sympozjów oraz wymianę dorobku naukowego czy wymianę kadry profesorów. Jeśli chodzi o wykładowców, to Akademia Katolicka ma za sobą pewne doświadczenia z uczelniami w Budapeszcie i w Paryżu. Wspomniana umowa jest nowym otwarciem na tego rodzaju wymianę.

Odnośnie do sympozjów, chodzi nie tylko o wzajemne zapraszanie się na organizowane wydarzenia, ale o partnerstwo we wspólnym przygotowywaniu konferencji. Będziemy też wspierać się w wymianie publikacji w międzynarodowych czasopismach w Polsce i we Włoszech.

Teologia jest wiedzą, która pozwala szukać Boga i dążyć do doświadczenia Boga. Stąd wejście we współpracę z taką uczelnią, z jaką niedawno podpisaliśmy umowę, inspiruje nas nie tylko do zajmowania się „Sumą teologiczną” św. Tomasza, ale też do uczestnictwa w wielkiej debacie o Kościele w świecie współczesnym, o Kościele przyszłości.

 

Czy są już zaplanowane wspólne inicjatywy?

W przyszłym roku w dniach 24–26 kwietnia odbędzie się Warszawski Festiwal Teologiczny, który organizuje Akademia Katolicka. Jeden dzień będzie poświęcony na spotkanie wszystkich przedstawicieli uczelni z zagranicy, z którymi mamy podpisane umowy. Chcemy wtedy podjąć temat nowych wyzwań, jakie stają przed formacją do kapłaństwa i przed kapłanami w Kościele w Europie. Przyjrzymy się temu z perspektywy Czech, Słowacji, Niemiec, Włoch i Polski. Przedstawiciele uczelni z tych krajów podzielą się swoim doświadczeniem. Chcemy zastanowić się, jak stawać w obliczu różnych wyzwań. Czy np. brak powołań kapłańskich nie jest skutkiem bierności, braku umiejętności wejścia w świat młodego człowieka, by przekazać mu sens i wartość poświęcenia się Bogu. Angelicum organizuje jesienią sympozjum, którego będziemy współpartnerami.

 

Na ile współczesnego człowieka może zainteresować tomizm?

Renesans tomizmu dostrzegamy w Stanach Zjednoczonych, do Europy on jeszcze nie dotarł. Święty Tomasz i jego „Suma teologiczna” dają szeroką przestrzeń do tego, by poznawać Boga, by ciągle Go szukać. Nie chodzi mi tylko o analizę czysto historyczną u św. Tomasza, ale tomizm rezonujący współczesne problemy – te, które ludzie dzisiaj mają. Człowiek o tyle potrzebuje teologii, o ile daje mu ona odpowiedź na pytania, jak prowadzić życie duchowe, jak żyć. Odpowiedzi szuka w teologii, a jeśli jej tu nie znajduje – zostawia na boku książki, które wydajemy, i liczymy je do oceny uczelni.

Akademia Katolicka ma doświadczenie popularyzacji teologii, choćby poprzez spotkania „Duchowość dla Warszawy”. Ta ciesząca się dużym zainteresowaniem propozycja pokazuje, jak można prowadzić życie duchowe, jak żyć Panem Bogiem. Drugą propozycją są debaty interdyscyplinarne „Pro tempore. Dialog nauk”, organizowane przez Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk z Akademią Katolicką. Obserwujemy, że większe zainteresowanie budzą tematy egzystencjalne niż analizy czysto filozoficzne czy teoretyczne. Dlatego potrzeba badań, które dadzą rozeznanie kondycji współczesnego człowieka, wskażą i pomogą przełożyć teologię teoretyczną na życie praktyczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Sobota w oktawie Wielkanocy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 16,9-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
32. dzień nowenny za Ojczyznę
Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter