Jemen: kraj pogrążony w kryzysie humanitarnym, gdzie kobiety rodzą w ruinach, a umierają w milczeniu. W miejscu, gdzie dzieci nie dożywają jutra, Caritas niesie pomoc tym, których świat przestał widzieć.

Wojna trwa już 10 lat. W cieniu globalnych wydarzeń, bez relacji w mediach, bez uwagi świata – Jemen pozostaje jednym z najtragiczniejszych miejsc do życia. Konflikt zbrojny, który ogarnął kraj, spowodował katastrofalny kryzys humanitarny. Ponad 19,5 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy.
W tym chaosie runął cały system opieki zdrowotnej. Blisko 40% publicznych placówek medycznych nie działa. Brakuje leków, sprzętu, wykwalifikowanego personelu. Brakuje nawet prądu. Dla milionów ludzi oznacza to jedno: brak szansy na leczenie, pomoc w porodzie czy zwykłą konsultację lekarską.
UMIERAJĄ KOBIETY I DZIECI
Najbardziej cierpią ci, którzy nie mogą się bronić – kobiety w ciąży, noworodki. Statystyki są porażające. W Jemenie z powodu braku podstawowej opieki medycznej co dwie godziny umiera kobieta w czasie porodu. Co półtorej – noworodek.
– Bez pomocy organizacji humanitarnych służba medyczna po prostu nie działa i ludzie nie mają szans na podstawową opiekę. A najtrudniej jest w opiece okołoporodowej. Bez nas będzie umierać ich więcej: kobiet i dzieci – alarmuje Jakub Kharabshah, szef misji Caritas Polska w Jemenie.
GDZIE INNI NIE DOCIERAJĄ
Caritas Polska działa w Jemenie od 2019 r. Współpracując z lokalnymi władzami i Ministerstwem Zdrowia, wspiera długofalowo pięć placówek medycznych w Adenie. Tylko w 2024 r. z darmowej pomocy skorzystało ponad 115 tys. pacjentów. Główny nacisk położono na pomoc okołoporodową. W zeszłym roku w szpitalach wspieranych przez Caritas urodziło się 1560 dzieci. Dla wielu z nich to jedyne miejsce, gdzie mogą przyjść na świat bezpiecznie.
NOWY SZPITAL, NOWA NADZIEJA
W 2025 r. Caritas rozszerza działania na jeden z najbardziej zaniedbanych rejonów Jemenu – prowincję Hadramaut, oddaloną o 16 godzin drogi od Adenu. To teren o ogromnych potrzebach i niemal zerowym dostępie do opieki medycznej.
Dzięki otwarciu nowej placówki Caritas zapewni bezpłatną opiekę dla 120 tys. osób rocznie. Organizacja dostarcza sprzęt medyczny, dofinansowuje wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek, instaluje systemy fotowoltaiczne, dzięki którym placówki będą mogły funkcjonować mimo częstych przerw w dostawach prądu.
Łączna wartość wsparcia przekazanego dla Jemenu przez Caritas to 4,5 mln dolarów. W 2025 r. wyniesie ono 1 mln dolarów. To wsparcie jest możliwe wyłącznie dzięki hojności darczyńców.
KAŻDA WPŁATA TO KONKRETNE ŻYCIE
Fulla ma 20 lat. Uciekając ze skrajnie trudnych warunków i biedy z tygodniowym noworodkiem, dotarła do szpitala w Adenie. Miała gorączkę połogową, jej dziecko – wysoką temperaturę i żółtaczkę. W placówce wspieranej przez Caritas otrzymali profesjonalną, bezpłatną pomoc: antybiotyki i fototerapię. Gdyby nie inkubatory, dziecko mogłoby nie przeżyć lub żyć z trwałą niepełnosprawnością.
– Jestem wdzięczna szpitalowi, personelowi i wszystkim, którzy pomogli mi przejść przez tę sytuację. Wśród ruin wojny, tu zostało ocalone życie moje i dziecka – mówi Fulla.
– Każda wpłata to udział w zapewnieniu pracy lekarza, w udzieleniu porady medycznej, umożliwieniu porodu jemeńskim matkom w godnych, bezpiecznych warunkach. Pamiętajmy o Jemenie, tym trudnym, zapomnianym rejonie, gdzie pomoc humanitarna daje jedyną nadzieję – apeluje Ireneusz Krause, dyrektor projektów zagranicznych Caritas Polska.
WESPRZYJ JEMEŃCZYKÓW!
- Dokonaj wpłaty na stronie caritas.pl/jemen,
- zrób przelew BLIK na telefon o tytule: Jemen, pod numer +48 668 070 000,
- wpłać dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 tytułem: Jemen.