Jest jedną z najbardziej znanych atrakcji w Warszawie. Jego losy są ściśle związane z historią stolicy. Żyje w nim ponad 13 tysięcy zwierząt, reprezentujących blisko 500 gatunków. Miejski Ogród Zoologiczny obchodzi w tym roku jubileusz 95-lecia.
Pierwszy zwierzyniec w Warszawie powstał w XVII w. na skarpie Pałacu Kazimierzowskiego. Była to menażeria dworu Wazów, która została wspomniana w „Potopie” Henryka Sienkiewicza. Egzotycznymi zwierzętami interesował się również król Jan III Sobieski. Ich sporą kolekcję miał przy pałacu w Wilanowie.
TRUDNE POCZĄTKI
Ogrody zoologiczne pojawiły się w Europie w XIX w. W Warszawie pierwszy ogród zoologiczny założył w 1884 r. adwokat Jan Maurycy Kamiński. Placówka cieszyła się dużą popularnością. Niestety, po spożyciu zatrutego mięsa padły wszystkie drapieżniki, a zoo zamknięto. W 1926 r. zamożny cukiernik i miłośnik przyrody Mieczysław Pągowski na własny koszt utworzył stołeczny zwierzyniec. W tym samym czasie, również w okolicy alei 3 maja (w miejscu dzisiejszego Muzeum Narodowego), powstała nowa menażeria o nazwie „Studium biologiczne”, licząca 150 zwierząt. Po roku wybuchł w niej pożar.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 15 (910), 09 kwietnia 2023r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 21 kwietnia 2023