22 maja
środa
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas: bieżące wydarzenia z Warszawy i Mazowsza (lipiec)

Ocena: 2.95
2384

Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi wydarzeniami z regionu.

fot. arch.www.idziemy.pl

Uroczysta Eucharystia. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie, odbędzie się 24 lipca o godz. 18.00 Msza św. z okazji 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem powstańców, harcerzy i warszawiaków.

Pamięć w kadrze.  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „ Pamięć w kadrze” – Uchwyć swoim aparatem lub smartfonem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie. Uroczystości oficjalne, koncerty, akcje społeczne. Tematem Twoich prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania – piszą organizatorzy. Zwyciężyć można w dwóch kategoriach: 1. zdjęcie pojedyncze (maks. 6 fotografii); 2. fotoreportaż (maks. 2 reportaże, do 6 zdjęć każdy). Prace należy przesłać mailem na adres e-mail: foto@1944.pl albo za pośrednictwem serwisu WeTransfer na adres: foto@1944.pl do 7 sierpnia.

Wręczenie odznaczeń. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego 30 lipca o godz. 11.00 spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą. Wstęp z zaproszeniem dla powstańców i ich rodzin. Prezydent Duda wręczy odznaczenia państwowe. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Rodzinne spotkanie. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, odbędzie się 31 lipca o godz. 11.00 spotkanie edukacyjne „Dziś – jutro –pojutrze” dla rodzin z dziećmi powyżej piątego roku życia. Pod hasłem wydarzenia kryje się program wychowawczy tajnego harcerstwa z czasów wojny – Szarych Szeregów. Uczestnicy spotkania będą mieli do wykonania specjalne zadania. Jeśli je zrealizują, otrzymają wyjątkową nagrodę – chustę z nadrukiem „Godzina »W«. Wstęp wolny.

(Nie)zakazane piosenki. Na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego po dwóch latach wraca 1 sierpnia o godz. 20.30 koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Śpiewniki do pobrania na: www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 i na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Marsz Pamięci. Pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców, znajdującym się w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności” w Warszawie, zaplanowana jest na 5 sierpnia o godz. 18.00 uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli. Następnie o godz. 19.00 odbędzie się Marsz Pamięci, podczas którego będą wyczytywane nazwiska ofiar cywilnych powstania. Marsz zakończy się około godz. 20.30 w parku Powstańców Warszawy zapaleniem zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani oraz na ekspozycji „Zachowajmy ich w pamięci”.

Dzwony w godzinie „W”. Kuria diecezji warszawsko-praskiej prosi zgodnie z wieloletnią tradycją o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezjalnych 1 sierpnia, o godz. 17.00, w godzinie „W”.

Organy archikatedry. W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8 na Starym Mieście w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” wystąpi 7 sierpnia o godz. 16.00 Józef Kotowicz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął tygodnik „Idziemy”.

Obchody w Legionowie. W programie obchodów 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Legionowie znalazły się: o godz. 9.00 – uroczystości w kwaterze wojennej na cmentarzu w Legionowie, a o 10.00 przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3. Kompanii 1. Batalionu I Rejonu w „Marianowie - Brzozowie" przy ul. Kościuszki (róg ul. Wrzesińskiej - na granicy Legionowa z Chotomowem), 12.00 – wydarzenie patriotyczne przy pomniku poległych harcerzy Szarych Szeregów na os. Batorego, następnie o godz. 17.00 – przy pomniku Polski Walczącej na rondzie AK, 18.00 – Msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP (przy ul. Piłsudskiego 5) w Legionowie.

Muzealne świętowanie. W Muzeum Historycznym przy ul. Mickiewicza 23 w Legionowie, zaprezentowany zostanie pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz szycie opasek powstańczych w godz. 14.00-16.00, a o godz. 15.00 oprowadzanie po wystawie z pokazaniem pamiątek związanych z Powstaniem Warszawskim.

Rowerem dla powstańców. W Legionowie 1 sierpnia odbędzie się Rajd rowerowy pamięci Powstania Warszawskiego - trasa ok. 15 km. Start po uroczystościach miejskich przy rondzie Armii Krajowej w Legionowie (ok. 17.30) Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mail: tomasz.kitaj@zhp.net.pl do dnia 29 lipca. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Na każdego uczestnika czeka pamiątkowy znaczek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Rity z Cascii
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 21, 15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter