22 maja
środa
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas: bieżące wydarzenia z Warszawy i Mazowsza (sierpień)

Ocena: 5
1786

Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi wydarzeniami z regionu.

fot. arch.www.idziemy.pl

Relikwie bł. Carlo Acutisa. Peregrynujące po Polsce relikwie bł. Carlo Acutisa w dniach 9-10 września będą przebywać w diecezji warszawsko – praskiej. Rozpoczęcie nawiedzenia 9 września o godz. 17.45 w Sanktuarium św. O. Pio przy ul. Fieldorfa 1 w Warszawie; o 18.00 Eucharystia pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego, homilię wygłosi bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej oraz przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży; w godz. 19.00-21.00 będzie czuwanie przy relikwiach. Peregrynacja zakończy się podczas Diecezjalnego Zlotu Służby Liturgicznej 10 września w Wyższym Seminarium Duchownym DW- P przy ul. Mehoffera 2, będzie także duchowym przygotowaniem do ŚDM  w 2023 r.  w Lizbonie.  

 

Diecezjalny Zlot Służby Liturgicznej. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, ul. Mehoffera 2 w Warszawie odbędzie się 10 września od godz. 10.00 do 15.00 Diecezjalny Zlot Służby Liturgicznej. Program zlotu: godz. 10.00 – powitanie relikwii bł. Carlo Acutisa, 10.45 – słowo o. Azariasza, 11.30 – Eucharystia, 12.30 – posiłek i rekreacja, 14.00 – rozdanie medali superministrant, superbielanka, superscholista/tka. Zgłoszenia najaktywniejszych dzieci w parafii (po troje do każdej kategorii) należy przesyłać do 5 września na adres: ks.lukasz.krupa@gmail.com.
 
Peregrynacja obrazu. Od 27 sierpnia do 10 września parafia M.B. Królowej Polskich Męczenników przy ul. Alei Stanów Zjednoczonych 55 w Warszawie będzie gościć kopię obrazu NMP Matki Kościoła, patronki Służby Porządkowej Totus Tuus diecezji warszawsko-praskiej.

Poświęcenie tablicy. W krużgankach kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31 w Warszawie poświęcono 18 sierpnia tablicę pamięci siostry bł. Piotra Frassatiego - Luciany Frassati-Gawrońskiej. Uroczystość odbyła się w 120. rocznicę urodzin włoskiej działaczki konspiracyjnej i społecznej. Frassati-Gawrońska była żoną ostatniego ambasadora RP w Wiedniu Jana Gawrońskiego, matką włoskiego eurodeputowanego, który zabiegał o polskie interesy na forum europarlamentu.

Nowi proboszczowie. Kard. Kazimierz Nycz mianował dotychczasowego proboszcza par. Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym ks. Dariusza Koska proboszczem par. św. Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Łomiankach. Ks. Kosk zastąpi ks. Jacka Siekierskiego, który na czas terapii medycznej będzie posługiwał w parafii w Łomiankach, jako rezydent. Natomiast nowym proboszczem par. w Dziekanowie Leśnym będzie ks. Sławomir Hermanowicz, w ostatnich miesiącach administrator par. św. Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Łomiankach.

Zmiany w Akcji Katolickiej. Kard. Kazimierz Nycz powołał prof. Tadeusza Kulika na nowego prezesa zarządu diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej archidiecezji warszawskiej. Prof. Kulik zastąpi na tym stanowisku Elżbietę Olejnik, której kadencja upłynęła 30 czerwca 2022 r.

Startuje rejestracja. Można się już zarejestrować na Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Wydarzenie zgromadzi najważniejszych ekspertów z dziedziny katolickiej nauki społecznej, przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki, samorządu i Kościoła. Tegoroczna VI edycja odbędzie się 27-28 września, pod hasłem: „Od teorii do praktyki” w Sound Garden Hotel w Warszawie. Zapisy: www.festiwalkns.pl.

Organy Archikatedry. Ennio Cominetti z Włoch 4 września o godz. 16.00 wykona utwory Alexandre’a Guilmanta, Vincenza Petrali, Cesara Francka, Percy’ego Eastmana Fletchera. Archikatedra św. Jana Chrzciciela na Starówce, ul. Świętojańska 8 w Warszawie. Wydarzenie pod patronatem medialnym tygodnika ,,Idziemy”.

VI Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego. W kościele Wniebowzięcia NMP przy ul. Partyzantów 19 w Chotomowie, 4 września o godz. 13.00 wysłuchać można koncertu „Od Bacha do Piazzoli” w wyk. Tytusa Wojnowicza - obój i Jana Bokszczanina – organy. Patronat medialny tygodnik ,,Idziemy”.

Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. W kościele św. Ducha przy ul. ks. J. Schabowskiego 2 w Legionowie odbędzie się 4 września o godz. 19.00 koncert w wykonaniu Aleksandry Podwojskiej – sopran i Patryka Podwojskiego organy. W repertuarze znajdą się m.in. utwory: Jana Sebastiana Bacha, Charles’a Gounoda, Francesca Durante, Gioacchina Rossiniego, Louisa Vierne’a. Patronat medialny tygodnik ,,Idziemy”.

Festiwal u św. Andrzeja Boboli. I Mokotowski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zakończy się 28 sierpnia o godz. 18.00 w parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie.

Odbudowa Pałacu Saskiego.  Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Na pl. Piłsudskiego rozpoczęło się wygradzanie terenu pod dawnym Pałacem Saskim, co ma potrwać do 28 sierpnia. Zakończenie odbudowy Pałacu Saskiego planowane jest na 2030 r., a jego koszt szacowany na 2,5 mld zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Rity z Cascii
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 21, 15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter