16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Stułkowski: Przed nami rok owocowania

Ocena: 0
869

Rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, były sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP rozmawiał z KAI na temat Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na 2016/2017 r.

2016-11-22 14:53
ar / Warszawa (KAI), mz

Program duszpasterski, którego wdrażanie rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, nosi nazwę "Idźcie i głoście". Jak tłumaczył ks. Szymon Stułkowski w rozmowie z KAI, jest to ostatni etap realizacji czteroletniego programu: "Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa", zachęcającego do pójścia ścieżką duchowości chrzcielnej, prowadzącą od wiary w Jezusa, poprzez nawrócenie i chrzest, do apostolstwa.

– Przed nami rok owocowania – zapowiedział były sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, dodając, że tegorocznym owocem zjednoczenia z Chrystusem w chrzcie świętym, ma być nasze apostolstwo. – Chcemy, żeby ten rok pomógł nam na nowo zrozumieć, odkryć, zwiększyć gorliwość w dawaniu świadectwa – podkreślił.

Jak tłumaczy duchowny, istotne jest by najpierw wsłuchać w Słowo Boże, żeby móc potem iść i głosić. Dlatego w tym roku szczególnie ważna będzie kwestia pochylenia się nad Pismem Świętym oraz praca duszpasterska związana z promowaniem duchowości biblijnej, którą zajmują się m.in. Dzieło Biblijne, Kręgi Biblijne i inne wspólnoty działające przy parafiach przygotowujące ludzi do włączenia się w Liturgię Słowa.

– Potem mając to słowo w sobie i żyjąc nim można samemu pójść i się nim dzielić – podkreślił ks. Stułkowski, zaznaczając, że powinno być to wspólne dzieło zarówno osób konsekrowanych, jak i świeckich, ponieważ całe parafie są współodpowiedzialne za przekazywanie wiary.

Były sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP zauważył, że trzeba dołożyć wszelkich starań, aby w głoszenie Ewangelii zaangażować młodych, zwłaszcza tych uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży, by mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, z tymi, którzy nie mogli wziąć udziału w wydarzeniach w Krakowie.

– Również dzieci mogą przekazywać dobą nowinę o narodzinach Zbawiciela, tu szczególnie myślimy o kolędnikach misyjnych – zaznaczył ks. Stułkowski, dodając, że w wielu parafiach istnieją takie grupy, ale trzeba zadbać, by w okresie Narodzenia Pańskiego były liczniejsze, a do tego potrzebna jest współpraca z rodzicami.

Przygotowano również książeczkę na odwiedziny duszpasterskie, dotyczącą apostolskiego zaangażowania ludzi świeckich, z której można skorzystać i przygotować ją w wersji diecezjalnej bądź parafialnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter