30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas Mińska

Ocena: 3.4
881

Mińsk Mazowiecki ma wielowiekową tradycję. Jest jednym z najstarszych miast we wschodnim Mazowszu. W latach 2021-2022 świętował obchody 600-lecia lokacji.

fot. http://mzm-minskmaz.pl Pałac Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim.

Mińsk Mazowiecki był znany jako osada targowa już na początku XV w. Wówczas tereny wchodziły w skład ziemi czerskiej księstwa mazowieckiego. Nazwa miasta Mińsk (Mynsko, Minsko, Mensko) pochodzi od pobliskiej rzeki Mieni, w dorzeczu której koncentrowało się osadnictwo lub od rzeki Srebrnej przepływającej przez miejscowość nazywanej dawniej Małą Mienią.

Na początku XV w. zmienił się status osady, która została podniesiona do rangi miasta. Przywilej lokacyjny nadał miejscowości książę mazowiecki Janusz I w dniu 29 V 1421 r. Zezwalał on rycerzowi Janowi z Gościeńczyc herbu Prus III - właścicielowi osady Mińsk, aby założył gminę miejską na prawie chełmińskim. Akt ten dawał dziedzicowi prawo wyboru dnia targowego i wyznaczenie terminów jarmarków. We wschodnim Mazowszu była to jedna z pierwszych lokacji prywatnego miasta.

Z tego okresu zachował się prostokątny rynek współcześnie Plac Stary Rynek z wychodzącymi z narożników ulicami. Przy północnej jego pierzei stanął drewniany kościół, przy którym w 1422 r. erygowano parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, obchodzącą w br. roku 600-lecie powstania. Miński rynek upamiętniony został też w trylogii Henryka Sienkiewicza. Tu właśnie pisarz umieścił opisany w „Panu Wołodyjowskim” epizod spotkania Zagłoby z księciem Bogusławem Radziwiłłem podążającym do podwarszawskiej Woli na elekcję króla Polski.

ZŁOTY WIEK

W drugiej połowie XV w. dwóch synów Jana z Gościeńczyc należało do grona ważnych osobistości na Mazowszu: Ścibor był biskupem płockim, a Jakub pod koniec życia posiadał najważniejszą na terenie księstwa mazowieckiego kasztelanię czerską, czyli jednostkę terytorialną. W 1468 r. na zjeździe w Zakroczymiu synowie Jana z Gościeńczyc: Ścibor, Jakub i Aleksy, otrzymali potwierdzenie oraz rozszerzenie przywileju lokacyjnego. Dokument stanowił drugi etap rozwoju uprawnień gminy miejskiej, dzięki któremu jej status zrównywał się z prawami sąsiednich miast: Garwolina, Latowicza i Liwa. Przywilej z 1468 r. wyznaczył również termin cotygodniowego targu na wtorek oraz trzech dorocznych jarmarków na święto Narodzenia NMP 8 września, św. Andrzeja 30 listopada oraz św. Kiliana 8 lipca. Co było impulsem do intensywnego rozwoju gospodarczego miasta. Znacznie rozwinęło się rzemiosło i handel popierane przez właścicieli miasta, którzy przyjęli nazwisko Mińscy. Miasto stało się jednym z najludniejszych i najważniejszych ośrodków miejskich Mazowsza.

Dodatkowo korzystny wpływ miało też jego usytuowanie na trakcie łączącym Czersk z Liwem, ówczesnymi ważnymi miastami książęcymi. Szczytowy okres świetności rodu Mińskich przypadł na początku XVII w., kiedy Stanisław Miński, wojewoda łęczycki, w 1606 r. został podkanclerzym koronnym króla Zygmunta III Wazy. Miński m.in. zasłynął z udanego poselstwa do Rzymu, uwieńczonego sukcesem wpisania 17 kwietnia 1594 r. Jacka Odrowąża OP do katalogu świętych.

MIŃSKIE SYMBOLE

Herbem Mińska Mazowieckiego jest szlachecka Leliwa. Na błękitnym polu widnieje półksiężyc, który jest obrócony rogami do góry, a w środku znajduje się złota ośmiopromienna gwiazda. 3 XI 1936 r. Rada Miejska przyjęła obecny herb, a 2 III 1938 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostatecznie go zatwierdziło. Od lat 90. XX w. Mińsk Mazowiecki posiada flagę o barwach żółtej i niebieskiej, a patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel.

Z okazji 600-lecia Mińska Mazowieckiego w 2021 r. ustawiono dwa nowe pomniki Jana z Gościeńczyc i Anny Mińskiej, która była synową wspomnianego wcześniej Stanisława Mińskiego. Po śmierci męża Mikołaja dziedziczka Mińska skutecznie gospodarowała dobrami miejskimi, m.in. rozwijając w połowie XVI w. handel zbożem spławianym Wisłą do Gdańska, a w 1557 r. ufundowała szpital.

Współcześnie miasto organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, odbywają się tu festiwale, festyny, zjazdy, koncerty, przedstawienia, wystawy oraz różnego rodzaju inicjatywy artystyczne. Najważniejsze coroczne mińskie imprezy kulturalne to m.in: Dni Mińska, Święto Lotnicze, Festiwal Jana Himilsbacha, Warkot – Miński Zlot Pojazdów Zabytkowych, Święto 7 Pułku Ułanów Lubelskich czy Letni Festiwal Orkiestr Dętych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter