21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fatalny rozkaz - premiera

Ocena: 4.8625
2231

Tygodnik "Idziemy" objął nad filmem patronat medialny. 

Fot. mat. pras.

Wiemy coraz więcej o dramatycznych wydarzeniach podczas sowieckiej agresji 17 września 1939 r. na Polskę. O jednym z nich opowiada fabularyzowany film dokumentalny „Fatalny rozkaz. Wilno 1939”, którego premiera będzie miała miejsce w niedzielę 21 bm. na warszawskim Gocławiu.

Armia Czerwona zaatakowała Polskę ogromnymi siłami – 800 tys. żołnierzy i blisko 5 tys. czołgów. Wydawało się, że nikt nie zdoła się jej przeciwstawić. A jednak do tego doszło. Broniły się strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza, walczyło Grodno, miały miejsce ciężkie boje pod Kodziowcami, Szackiem i Sarnami. Do obrony było przygotowane Wilno, tymczasem walki trwały zaledwie jeden dzień, a więc znacznie krócej niż w mającym mniej żołnierzy Grodnie. Dlaczego? O tym właśnie opowiada film, zrealizowany przez Fundację Joachima Lelewela w koprodukcji z TVP.

Zdjęcia fabularne realizowane były w Wilnie – m.in. w Ostrej Bramie, na Górze Trzech Krzyży oraz na Rossie – a także w kilku miejscowościach w Polsce, w Latowiczu (gdzie wcześniej kręcono popularny serial „Ranczo”), w Mińsku Mazowieckim (w Muzeum 7 Pułku Ułanów) oraz Wołominie (w muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich). Chodziło o znalezienie miejsc, które będą wyglądały „przedwojennie” – ulic, polskiego sztabu w Wilnie czy prywatnego mieszkania.
W stolicy Litwy film powstawał przy współpracy z polskim portalem Wilnoteka oraz polską grupą rekonstrukcyjną Garnizon Nowa Wilejka. Zdjęcia wywołały spore zainteresowanie zarówno samych wilnian, jak i licznych wycieczek z Polski – żołnierzy w przedwojennych, polskich mundurach można tam zobaczyć bardzo rzadko…

Film, nad którym patronat ma tygodnik „Idziemy”, można obejrzeć w niedzielę 21 bm. W Terminalu Kultury Gocław, ul Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24. Wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter