25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krytyczna sytuacja kobiet rodzących w Strefie Gazy

Ocena: 4.8
324

Wojna w Strefie Gazy całkowicie załamała dostęp do opieki zdrowotnej dla matek i kobiet w ciąży. 

Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), około 50 tys. kobiet w Strefie Gazy jest w ciąży, a UNICEF szacuje, że od początku wojny urodziło się tam 20 tys. dzieci. Szpital położniczy Emirati w rejonie Rafah, wspierany przez Lekarzy bez Granic, jest główną placówką, do której mogą się jeszcze udać przesiedlone kobiety w ciąży.

Kryzys humanitarny rozwijający się w Strefie Gazy sprawił, że usługi podstawowej opieki zdrowotnej są praktycznie niedostępne, a przyszłe matki od miesięcy nie mogą poddać się badaniom lekarskim. Rodzące kobiety nie są w stanie dotrzeć do szpitali z powodu braku paliwa i obłożenia w nielicznych jeszcze działających szpitalach. Przesiedlone kobiety żyjące w opłakanych warunkach rodzą w plastikowych namiotach i budynkach publicznych. Te, którym udaje się urodzić w szpitalu, często wracają do swoich prowizorycznych schronień zaledwie kilka godzin po cesarskim cięciu. 

Brak opieki po porodzie zwiększa śmiertelność 

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowalności i śmiertelności wśród matek i noworodków, Lekarze bez Granic wspierają szpital w Emiratach w opiece poporodowej. 

Bez wystarczających zapasów i przy zbyt dużej liczbie pacjentek, system opieki zdrowotnej jest przeciążony, a matki są zmuszane do wypisu zaledwie kilka godzin po porodzie

– wyjaśnia Rita Botelho da Costa, kierowniczka ds. położnictwa w Lekarzach bez Granic.

Pierwsze 24 godziny po porodzie są najbardziej ryzykowne pod względem powikłań, a ponieważ ludzie żyją w tragicznych warunkach, ważne jest, aby zatrzymać pacjentkę w szpitalu tak długo, jak to możliwe. 

Przy tak ograniczonym dostępie do opieki zdrowotnej dla matek wiele kobiet w ciąży nie otrzymało żadnej opieki od początku wojny i nie było w stanie sprawdzić stanu zdrowia swojego dziecka.   

Będąca w szóstym miesiącu ciąży 33-letnia Rana Abu Hameida została przyjęta na oddział położniczy szpitala Emirati z powodu komplikacji ciążowych. Od samego początku wojny nie przechodziła badań przedporodowych. Została przesiedlona z Beit Lahya w północnej Gazie i podobnie jak Maha śpi teraz w namiocie.  

Brak jedzenia zagraża zdrowiu i życiu dzieci i matek 

Gdy kobiety w ciąży nie mają należytego dostępu do opieki zdrowotnej, wystarczającej ilości pożywienia lub odpowiedniego schronienia, one i ich dzieci są bardziej narażone na problemy zdrowotne, w tym infekcje. Dzieci niedożywionych kobiet w ciąży lub karmiących piersią są narażone na bezpośrednie ryzyko problemów zdrowotnych i potencjalnych długoterminowych wyzwań w rozwoju.  

Życie matek i ich dzieci zależy od wznowienia pomocy humanitarnej  

W Rafah zespoły Lekarzy bez Granic zapewniają opiekę poporodową, a także wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego w szpitalu Emirati. Na oddziale opieki poporodowej szpitala w ciągu pierwszego tygodnia od rozszerzenia oddziału zespoły Lekarzy bez Granic przyjęły ponad 170 pacjentek.  

Z kolei w klinice Al Shaboura kobiety w ciąży otrzymują opiekę przedporodową, przechodzą badania przesiewowe pod kątem niedożywienia, a w razie potrzeby dostają żywność terapeutyczną. W pierwszym tygodniu stycznia ginekolożki i położnicy Lekarzy bez Granic zapewnili opiekę przedporodową ponad 200 pacjentkom.   

Bez wystarczającej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy i ochrony nielicznych funkcjonujących placówek ochrony zdrowia pomoc medyczna będzie wciąż miała niewystarczającą skalę. Lekarze bez Granic ponawiają apel o natychmiastowe i bezwarunkowe zawieszenie broni oraz o ochronę placówek służby zdrowia w celu ochrony życia. Organizacja podkreśla również pilną potrzebę szybkiego wznowienia przepływu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i przywrócenia systemu opieki zdrowotnej, od którego w krytycznym stopniu zależy przetrwanie matek i dzieci w Strefie Gazy. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter