22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosyjskie działania to zbrodnia

Ocena: 0
257

„Jeszcze jedna zbrodnia wojenna, straszliwa ekologiczna i technogenna katastrofa oraz grzech przeciw Bogu-Stwórcy, który powołał człowieka do rozwijania, a nie rujnowania, stworzonego przez siebie świata” – pisze abp Światosław Szewczuk o wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce. 

Fot. PAP/EPA/MYKOLA TYMCHENKO

Z powodu tragedii tysiące ludzi jest ewakuowanych. Również przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy potępia kolejny czyn agresora, którego „konsekwencji nie potrafimy nawet w pełni przewidzieć”.

Bp Witalij Skomarowski wzywa do modlitwy nie tylko za ofiary wywołanego przez Rosjan potopu, ale również za służby ratownicze, usilnie pracujące nad zapewnieniem bezpieczeństwa miejscowej ludności. Prosi także o wspieranie obrońców jego ojczyzny.

Niech naszą bronią przeciwko siłom ciemności pośród różnych prób będzie modlitwa i uczynki miłosierdzia

– zaznacza hierarcha. Inny rzymskokatolicki biskup, Witalij Krywicki, nazwał wysadzenie zapory hydroelektrowni „kolejnym aktem terrorystycznym przeciw ludzkości”.

Z kolei abp Szewczuk, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików przypomina, iż „tysiące ludzi znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, które nadal wzrasta”, ponieważ grożą dalsze zniszczenia innych tam w Nowej Kachowce. Dziękując za wszelkie wsparcie dla poszkodowanych, hierarcha wezwał m.in. wspólnotę międzynarodową do potępienia rosyjskich działań i odpowiedniej reakcji.

Zapora w hydroelektrowni została wysadzona we wtorek, 6 czerwca, o 2.50 w nocy. Doprowadziło to do zalania rejonów głównie obwodu chersońskiego wraz z jego stolicą. Równocześnie setki tysięcy ludzi utraciły dostęp do wody pitnej, która była składowana w utworzonym przez tamę zbiorniku. Pomoc w radzeniu sobie ze skutkami katastrofy oferuje m.in. Polska. MSWiA podało, że na miejsce zdarzenia wysyła się 10 cystern o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp o wydajności 12 tys. litrów na minutę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter