Caritas Internationalis, wraz z organizacjami wyznaniowymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączenia się do naszej kampanii Zamień dług w nadzieję. Wspólnie wzywamy decydentów do przedłożenia ludzi i planety ponad zwykły zysk
– można przeczytać na stronie turndebtintohope.caritas.org, prezentującej oficjalną kampanię, podjętą przez międzynarodową Caritas w związku z trwającym Jubileuszem Nadziei.
Papieska inspiracja
Inspiracją dla podjętych działań jest biblijne i historyczne rozumienie jubileuszu, jako czasu m.in. darowania długów, a w sposób szczególny apel papieża Franciszka zawarty w jubileuszowej bulli Spes non confundit:
Jeśli naprawdę chcemy przygotować drogę pokoju na świecie, zaangażujmy się w usuwanie odległych przyczyn niesprawiedliwości, regulowanie niesprawiedliwych i niewypłacalnych długów oraz w zaspokajanie głodu.
Caritas wyjaśnia, że w odpowiedzi na papieskie słowa, kampania Zamień dług w nadzieję na szczeblu światowym „opowiada się za sprawiedliwym podejściem do zadłużenia i transformacyjnymi reformami finansowymi, aby przywrócić nadzieję społecznościom obciążonym niezrównoważonym zadłużeniem”.
Ponad 100 krajów walczy z niesprawiedliwym zadłużeniem
Caritas alarmuje, że obecnie ponad 100 państw świata zmaga się z niesprawiedliwym i niezrównoważonym długiem publicznym, którego 65 proc. pozostaje w rękach prywatnych wierzycieli. Dodaje też, że 60 proc. państw o niskich dochodach znajduje się obecnie na skraju bankructwa, co skutkuje coraz bardziej ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej i edukacji oraz pogłębiającym się ubóstwem ponad 3,3 miliarda osób na ziemi.
Afryka, posiadająca zaledwie 2 proc. światowego długu publicznego, ponosi jedne z największych obciążeń związanych z jego spłatą
– podkreślają twórcy kampanii.
Ratunek dla klimatu
Autorzy inicjatywy zwracają też uwagę na to, że zmagania z długiem publicznym odbywają się w wielu krajach kosztem troski o środowisko.
W krajach Globalnego Południa rządy wydają 12,5 razy więcej na spłatę zadłużenia niż na działania klimatyczne, zwiększając ryzyko katastrof i hamując wzrost gospodarczy
– informują.
Z kolei przewodniczący Caritas Internationalis kard. Tarcisius Kikuchi przypomina, że zadłużenie to nie tylko wyzwanie ekonomiczne, ale i kryzys moralny.
Tradycja jubileuszowa wzywa nas do działania ze współczuciem, przywracając nadzieję tym, którzy są uciskani przez długi. Wkraczając w Rok Jubileuszowy, musimy przekształcić dług w szansę na sprawiedliwość i odnowę
– zachęca.
Szczegóły dotyczące kampanii można znaleźć na oficjalnej stronie Caritas Internationalis i w jej mediach społecznościowych.