25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawieszenie traktatu przez Rosję

Ocena: 2.4
677

Zawieszenie przez Rosję udziału w traktacie o kontroli zbrojeń jądrowych osłabia struktury promujące globalne bezpieczeństwo w erze nuklearnej. Wskazuje na to watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych nazywając decyzję prezydenta Putina „krokiem w złym kierunku, jeśli chodzi o pokój i bezpieczeństwo świata”.

fot. VaticanMedia

Abp Paul Gallagher wskazał, że Stolica Apostolska od wielu lat pracuje nad kwestiami zagrożenia nuklearnego i wyraził niepokój z powodu demontażu tego, co wspólnie udało się już wypracować dla budowania pokojowego istnienia ludzkości. Przed dramatycznymi skutkami decyzji Rosji przestrzegł też stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ potępił on wszelką retorykę grożenia użyciem broni jądrowej jako moralnie odrażającą. Abp Gabriele Caccia wskazał też na nieludzki charakter działań wojennych na Ukrainie. Przypomniał o wynikającym z międzynarodowego prawa humanitarnego obowiązku wszystkich państw do powstrzymania się od wywożenia dzieci na obce terytorium i podkreślił znaczenie łączenia rodzin. Przekazał też stanowisko Stolicy Apostolskiej, że masowe działania wojenne są zbrodniami „przeciwko Bogu i samemu człowiekowi”. Abp Caccia ponowił wdzięczność Ojca Świętego dla rządów, organizacji i osób prywatnych, które udzieliły pomocy potrzebującym Ukraińcom, uznając jednocześnie, że reperkusje wojny sięgają daleko poza ten kraj.

Zawieszony przez Rosję traktat New START o kontroli zbrojeń jądrowych ogranicza liczbę strategicznych głowic jądrowych, które mogą rozmieścić Stany Zjednoczone i Rosja, oraz rozmieszczenie lądowych i podwodnych rakiet i bombowców do ich przenoszenia. Układ wszedł w życie w 2011 roku i został przedłużony w 2021 roku o kolejne pięć lat. Rozmowy między Moskwą a Waszyngtonem na temat wznowienia inspekcji w ramach traktatu były zaplanowane na listopad ubiegłego roku, ale w ostatniej chwili zostały odwołane.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter