15 kwietnia
poniedziałek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież wspomina uchodźców, którzy zginęli na Saharze

Ocena: 4.5
385

W afrykańskiej podróży towarzyszy Franciszkowi ok. 75 dziennikarzy z 12 krajów. Ojciec Święty pozdrowił ich w drodze do Kinszasy, przypominając, że na tę podróż, przesuniętą w czasie, wszyscy bardzo długo czekali. 

Fot. Vatican News

Papież wyznał, że bardzo chciał odwiedzić Gomę, będącą stolicą prowincji Kiwu Północnego, jednak ze względu na zintensyfikowanie działań wojennych musiał zrezygnować z wyjazdu na ten teren. Wspomniał też tragiczny los uchodźców przekraczających Saharę w poszukiwaniu lepszego życia.

Dziękuję, że mi towarzyszycie w tej podróży. To piękna wizyta. Chciałem móc odwiedzić Gomę, ale wojna na to nie pozwala. Będziemy tylko w Kinszasie i Dżubie, skąd zajmiemy się wszystkim. Dziękuję, że jesteście razem ze mną, dziękuję za waszą pracę, która jest dobra i bardzo pomaga, bo dzięki wam: obraz, wasze myśli i refleksje na temat tej podróży docierają do ludzi

– mówił Franciszek.

W tym momencie, gdy przelatujemy nad Saharą, pomyślmy w ciszy i pomódlmy się za wszystkie te osoby, które w poszukiwaniu lepszego życia i odrobiny wolności pokonywały pustynię i zginęły. Tak wielu cierpiących ludzi, którzy po przejściu pustyni dotarli nad Morze Śródziemne zostaje uwięzionych w łagrach i cierpią w nich. Módlmy się za wszystkich tych ludzi.

Od hiszpańskiej dziennikarki papież otrzymał w samolocie w darze fragment minerału, z którego otrzymuje się koltan. Należy on do tzw. „krwawych surowców”, o dostęp do których toczy się wojna na wchodzie Konga. Dziennika wyjaśniła Franciszkowi, że otrzymanie kilograma koltanu, który wykorzystywany jest m.in. do produkcji smartfonów, komputerów i w przemyśle kosmicznym, kosztuje życie co najmniej dwóch osób. Ofiarowała też papieżowi fragment lawy wulkanicznej, przypominając o katastrofach naturalnych nawiedzających ten afrykański kraj.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Poniedziałek, IIITydzień wielkanocny
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter