27 lipca
sobota
Lilii, Julii, Natalii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwie św. abp. Józefa Bilczewskiego

Ocena: 0
408

Zawierzeniem diecezji bielsko-żywieckiej Opatrzności Bożej zakończyły się 10 czerwca br. uroczystości instalacji relikwii św. abp. Józefa Bilczewskiego w Świątyni Opatrzności w Warszawie. 

Fot. PAP/Andrzej Lange

Udział we Mszy wzięło około półtora tysiąca pielgrzymów, którzy wraz z 50 kapłanami modlili się w wilanowskim kościele na zakończenie Roku Jubileuszowego związanego z 100 rocznicą śmierci charyzmatycznego arcybiskupa Lwowa rodem z Wilamowic. Jego relikwie w specjalnie zaprojektowanym relikwiarzu dołączyły do grona 18 świętych i błogosławionych czczonych w Centrum Opatrzności Bożej.

Dziś do tej liczby świętych i błogosławionych dołączamy także wielkiego świętego arcybiskupa dwudziestowiecznego, który dokładnie w 1900 roku został arcybiskupem lwowskim i był nim do 1923 roku. Był jednym z trzech prymasów rozbiorowych. W swojej pokorze i wielkości jako pierwszy i jako jedyny po odzyskaniu niepodległości zrezygnował z tej funkcji. To także świadczy o jego wielkości

– stwierdził kard. Nycz, dziękując diecezji bielsko-żywieckiej za zorganizowanie sobotniej uroczystości.

W homilii bp Pindel zachęcił do odpowiedzi na pytanie o to, co wnosi św. Józef Bilczewski do grona świętych i błogosławionych w Świątyni Opatrzności. Przypomniał historię budowy tego niezwykłego miejsca, którą planowano już po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, a po kilku próbach rozpoczęcia jej budowę ostatecznie podjęto przed 25 laty.

Przybliżając losy niektórych świętych i błogosławionych, obecnych w postaci relikwii w kościele w Wilanowie, duchowny zauważył, że pierwszym wyróżnikiem św. abp. Bilczewskiego jest jego „pochodzenie z określonej mniejszości etnicznej, a zarazem umiłowanie Polski jako Ojczyzny i identyfikowanie się z Nią w sposób chrześcijański”.

Zaakcentował, że abp Bilczewski wyróżnia się jako gorliwy i przedsiębiorczy pasterz Kościoła lwowskiego, którego wyznawcy mówili po polsku, niemiecku, po rumuńsku i węgiersku.

Św. Józef Bilczewski jako Pasterz wyróżnia się także swoim zatroskaniem o ludzi w różny sposób zagubionych oraz o pogłębienie życia religijnego trwających wiernie w Kościele, a także o społeczne zaangażowanie duchownych oraz przygotowanych świeckich

– wskazał.

Pod koniec liturgii bp bielsko-żywiecki zawierzył diecezję Opatrzności Bożej.

Bądź Panem naszych losów – naszego dziś i naszego jutra. Obdarzaj łaskami, pomóż przezwyciężać trudności i pokusy do grzechu, chroń od zniewoleń duszy i ciała. Obdarz zdrowiem, wspieraj w sprawach doczesnych. Nie dozwól, byśmy kiedykolwiek oddalili się od Ciebie i Twego świętego Kościoła

– wezwał.

Po błogosławieństwie kard. Nycz złożył relikwie abp. Bilczewskiego w przeznaczonej do tego wnęce w wilanowskiej świątyni – w panteonie polskich świętych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lipca

Piątek, XVI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 18-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipca



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter