22 maja
środa
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

40 lat od pierwszego spotkania ŚDM

Ocena: 0
280

40 lat od pierwszego spotkania młodzieży na Placu Świętego Piotra (14 kwietnia 1984 r.), które rozpoczęło Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), procesja z Krzyżem Młodych przeszła z Placu Świętego Piotra do Międzynarodowego Centrum Młodzieży św. Wawrzyńca. Dzień zakończył się adoracją Krzyża „Powstań”.

fot. Przemysław Golawski profotograf.com.pl - ŚDM w Panamie (archiwum)

Dzisiaj dziękujemy Panu za wspaniałą inspirację św. Jana Pawła II i zwołanie pierwszych ŚDM. Dziękujemy również za to, jak papieże Benedykt XVI i Franciszek przeżywali te dni. Oni przeżywają ŚDM jako nieodzowny moment Kościoła

– powiedział kard. José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji podczas Mszy św. w Centrum św. Wawrzyńca w 40. rocznicę pierwszego spotkania młodych na Placu św. Piotra (14 kwietnia 1984 r.). Podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży przynoszą wiele owoców: „Owoce nadziei, miłości, owoce młodości, wiosny w sercu Kościoła”.

Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji powiedział młodzieży, że Jezus zaprasza wszystkich mówiąc: „Przyjdź, dotknij, zobacz, jedz”. Dodał: „Chrystus jest decydujący w życiu człowieka. Znaczenie Chrystusa nie jest abstrakcyjną prawdą teoretyczną, jest czymś, czego dotknęliśmy”.

Radość Światowych Dni Młodzieży

Zwrócił uwagę, że podczas Światowych Dni Młodzieży młodzi ludzie na całym świecie doświadczają radości bycia wierzącymi, radości urzeczywistniania ludzkiego braterstwa, obejmowania się nawzajem, wspólnej modlitwy, wspólnego uwielbienia, słuchania, śmiechu, płaczu, cenienia tego doświadczenia Kościoła.

To przemienia życie, przemieniło historię wielkich i nadal przemienia nasze życie, naszą historię. Chrystus nie chce, abyśmy byli widzami. Chrystus chce, abyśmy byli świadkami. A świadkiem jest ten, kto mówi: „Widziałem moimi oczami, słyszałem moimi uszami, dotykałem”. To czyni nas Kościołem misyjnym, Kościołem wychodzącym.

Do młodych: nie bądźcie na balkonie jako obserwatorzy

Kard. Tolentino de Mendonça podkreślił, że papież Franciszek wzywa młodych ludzi, aby nie byli „na balkonie, obserwując jak mija historia, ale aby byli w środku historii, robiąc hałas, ale hałas, który nie jest tylko hałasem, ale jest dobrą nowiną”. Odniósł się również do słów św. Jana Pawła II, który powiedział, że „młodzi ludzie są pierwszymi ewangelizatorami przyszłych dni”.

Chrystus liczy, że uleczycie rany. Jezus liczy, że otworzycie nowe horyzonty i że będziecie budować nie kulturę śmierci, ale kulturę życia. Jezus, liczy na was, że zbudujecie cywilizację miłości. Maryja, obecna na każdym ŚDM jako punkt odniesienia, pomaga nam patrzeć na Chrystusa

– zakończył kard. José Tolentino de Mendonça.

Obecne osoby, które były 40 lat temu

Prefekt pozdrowił obecnych, w tym sekretarza Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, pana Gleisona De Paula Souza, Wspólnotę Shalom, która opiekuje się duszpasterstwem w kościele San Lorenzo, oraz osoby, które były obecne 40 lat temu i uczestniczyły w tej Mszy św. Dzień zakończył się czuwaniem modlitewnym i adoracją Krzyża zatytułowaną „Powstań”.

W niedzielę 14 kwietnia, również w rocznicę pierwszego spotkania młodych na Placu św. Piotra, w Centrum św. Wawrzyńca zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Lazarusa You Heung-sik, prefekta Dykasterii ds. Duchowieństwa. Spotkanie zakończą świadectwa.

Jan Paweł II zainicjował Światowe Dni Młodzieży w 1984 roku, aby odpowiedzieć na pragnienia młodzieży. Najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Seulu w Korei Południowej w 2027 roku. Przed tym wydarzeniem odbędzie się Jubileusz Młodzieży w Rzymie w 2025 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Rity z Cascii
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 21, 15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter