21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bieżące sprawy Kościoła w Polsce

Ocena: 5
358

Przygotowania do sesji Synodu Biskupów w Rzymie, nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce – to niektóre tematy 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. 

Fot. episkopat.pl

395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w dniach 12-14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim. Miejsce związane było z rocznicami kopernikańskimi: 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, który przez znaczną część swojego życia związany był z ziemią warmińską.

Głównym tematem spotkania były przygotowania do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie. Po raz pierwszy od czasu pandemii w obradach Zebrania Plenarnego uczestniczyli biskupi z europejskich Episkopatów, którzy podzielili się przebiegiem procesu synodalnego w swoich krajach.

Syntezy z pozostałych kontynentów akcentują wiele ważnych kwestii, np. problemy ekologii, niesprawiedliwości społecznych, świadectwa w obliczu prześladowań. Biskupi dyskutowali nad stanowiskiem, które przedstawi w Rzymie delegacja polskiego Episkopatu

– czytamy w komunikacie.

Podczas Zebrania Plenarnego biskupi zapoznali się z nowym programem duszpasterskim Kościoła w Polsce na rok 2023/2024: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Wytyczeniu nowych kierunków funkcjonowania polskich parafii posłuży II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, zaplanowany w dniach 18-21 września br. w Licheniu.

W związku z 37. Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia br. w Lizbonie, pod przewodnictwem papieża Franciszka, biskupi „wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy podejmą trud pielgrzymowania do Lizbony, a pozostałych zachęcają, by łączyli się z nimi duchowo”.

Biskupi zapewnili o modlitwie za Ukrainę, która przeciwstawia się rosyjskiej agresji. Zaapelowali o jak najszybsze i sprawiedliwe zakończenie konfliktu.

W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu biskupi zapewnili o modlitwie w intencji pomordowanych. 

Ponadto biskupi zaprosili na XXXIX Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 23-24 września br. Będzie ona także początkiem peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w polskich diecezjach. 

Biskupi zaapelowali również „o rozwagę i dialog społeczny oraz budowanie narodowego pojednania”. Z okazji kończącego się roku szkolnego złożyli podziękowanie rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, katechetom, duszpasterzom „za trud nauczania oraz wychowania dzieci i młodzieży”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter