18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: Kościół krytykuje orzeczenia TK nt. eutanazji i reformy oświaty

Ocena: 5
482

Biskupi Hiszpanii oraz działające w tym kraju organizacje katolików świeckich skrytykowały orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie w sprawie ustaw – legalizującej eutanazję i o reformie oświaty. Biskup diecezji Orihuela-Alicante – José Ignacio Munilla oświadczył, iż ten pierwszy dokument jest niezgodny z ustawą zasadniczą kraju, gdyż ta chroni życie. W ironicznym komentarzu w jednej z sieci społecznościowych napisał 24 marca: „Wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko jeden raz”.

fot. arch. idziemy.pl

W uzasadnieniu wydanego orzeczenia sędziowie konstytucjonaliści wskazali, że ustawa jest zgodna z konstytucją, ponieważ z jednej strony zapewnia obywatelom prawo do samostanowienia, a z drugiej „nie uchybia ochronie życia”.

Przedmiotem krytyki ze strony biskupów i organizacji katolickich, a także stowarzyszeń rodziców jest również decyzja TK o zgodności z konstytucją przyjętej przez parlament w 2020 r. tzw. reformy oświatowej. Przepisy te dopuszczają m.in. edukację seksualną 6-latków i konieczność zdobycia “przez nich wiedzy na temat różnorodności seksualnej”. Zdaniem rodziców, reforma oświaty pozbawia ich wpływu na program nauczania swoich dzieci.

Jedną z wielu krytycznych uwag pod adresem nowego prawa oświatowego jest też możliwość ograniczenia przez poszczególne regiony kraju lekcji języka kastylijskiego, będącego podstawą współczesnego języka hiszpańskiego, a także cięcia w finansowaniu przez resort oświaty szkół publiczno-prywatnych. Te prowadzone są głównie przez Kościół katolicki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter