16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kuligowskie krzyże

Ocena: 3.7
1844

W malowniczym zakolu Bugu, na wysokości Radzymina, znajduje się Kuligów, który warto odwiedzić – najlepiej latem.

Proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Kuligowie ks. Piotr Milewski informuje, że od kilku lat odpust parafialny przenoszony jest z 10 grudnia na sierpień, ze względu na dogodniejszą organizacyjnie porę roku. Lokalna społeczność angażuje się w uroczystość, Koło Gospodyń Wiejskich w Kuligowie szyje specjalne stroje ludowe i przygotowuje wieniec dożynkowy. Parafianka Iwona Mianowska mówi, że na odpust przychodzi większość wiernych. – To szczególny czas, kiedy możemy pokazać, że jesteśmy dumni z posiadania własnego kościoła, choć parafia liczy tylko 445 mieszkańców z jednej miejscowości Kuligów. Została erygowana 29 czerwca 2003 r. przez bp. Kazimierza Romaniuka w wyniku oddolnych starań mieszkańców. Bliskość parafii to większa możliwość uczestnictwa w Mszach świętych i nabożeństwach w świątyni, szczególnie dla starszych parafian, którzy mogą przyjść do kościoła na piechotę – dodaje.

 


KRZYŻE I MISJE

Ksiądz proboszcz precyzuje, że w sobotę po uroczystości odpustowej odbywa się procesja do przydrożnych krzyży. – Dołączają do nas letnicy, którzy mają w okolicy działki wypoczynkowe nad Bugiem. W modlitwie rokrocznie bierze udział około sześćdziesięciu osób, a procesja kończy się Mszą świętą w kościele – opisuje ks. Piotr.

Wyjątkowy dla miejscowości zwyczaj został zapoczątkowany w 1848 r., na Mazowszu panowała w tym czasie epidemia cholery. Mieszkańcy Kuligowa postawili wzdłuż całej wsi czternaście krzyży, aby uchroniły ich przed śmiercią. Wielopokoleniowy przekaz poświadcza, że gorliwe modlitwy powstrzymały epidemię. Mieszkańcy jako jedyni na tym obszarze zostali ocaleni. Od tego zdarzenia wziął się pielęgnowany do dziś zwyczaj obchodzenia krzyży z modlitwą. Tradycji nie przerwały wojny ani zakazy władz komunistycznych. – Dostrzegam, że ludzie dbają o krzyże i układają wokół nich świeże kwiaty – opowiada duszpasterz.

Ważnym impulsem duchowym były zorganizowane w 2019 r. pierwsze misje święte w historii parafii, czyli rekolekcje, które powinny odbywać się co kilka lat. Długo przygotowywaliśmy się do nich, modląc się o owoce i dary Ducha Świętego. – Dzięki misjom pogłębiliśmy wewnętrzną jedność oraz komunię między sobą i z całym Kościołem – przekonuje duchowny.

 


HUZARZY ŚMIERCI

Przy współudziale parafii i władz samorządowych pod koniec sierpnia odbywa się impreza z rekonstrukcjami historycznymi „Huzarzy Śmierci. Policjanci w Bitwie Warszawskiej”. Uroczystość przypomina udział funkcjonariuszy Policji Państwowej w obronie ojczyzny w 1920 r., a konkretnie Huzarów Śmierci – Ochotniczego Dywizjonu Jazdy 1. Armii por. Józefa Siły-Nowickiego. W sierpniu 1920 r. oddział wykrył wojska sowieckie w Kuligowie i stoczył z nimi zwycięską potyczkę. Świętowanie tego wydarzenia rozpoczyna się Mszą świętą w kuligowskim kościele, odprawianą w intencji ojczyzny i jej obrońców. W oprawę liturgii zaangażowany jest poczet sztandarowy Komendy Stołecznej Policji. – Po Eucharystii wraz z zaproszonymi gośćmi i parafianami przechodzimy w procesji pod obeliski w centrum Kuligowa, gdzie składamy kwiaty – wspomina ks. Milewski.

 


ŻYCIE MODLITEWNE

W parafii powoli rozwija się kult miłosierdzia Bożego. Relikwie św. Faustyny Kowalskiej zostały wprowadzone do świątyni 26 września 2021 r. w obecności ordynariusza warszawsko-praskiego. – Zainicjowałem Mszę świętą z nabożeństwem do Bożego miłosierdzia, która jest odprawiana każdego 22. dnia miesiąca na pamiątkę pierwszych objawień s. Faustyny Kowalskiej w Płocku – relacjonuje kapłan. W okresie Adwentu szczególnym kultem jest otaczana figura Matki Bożej Loretańskiej, która peregrynuje wśród domostw wiernych.

Proboszcz zauważa, że większość parafian przychodzi do świątyni wyłącznie w niedzielę, a w tygodniu frekwencja na Eucharystii jest niska. Prężnie działają Koło Żywego Różańca Matki Bożej Bolesnej i Róża Rodziców za Dzieci św. Jana Pawła II. – Nie ma zapotrzebowania na więcej grup modlitewnych przy tak małej liczbie parafian. Wierni wolą wykonywanie konkretnych prac na rzecz kościoła. Na przykład nieocenioną pomocą jest Ochotnicza Straż Pożarna w Kuligowie, która wspiera mnie przy budowie Grobu Pańskiego czy tworzeniu ołtarzy przed Bożym Ciałem – opisuje ks. Piotr.

We wnętrzu świątyni znajdują się zakupione przez parafian stacje drogi krzyżowej i ikony autorstwa Tomasza Milla, który inspiruje się chrześcijaństwem wschodnim, m.in. wizerunki Matki Bożej Loretańskiej oraz Jezusa Miłosiernego. – Prace artysty utrzymane są w ciepłej kolorystyce, dzięki czemu wiele par narzeczonych spoza parafii wybiera nasz kościół na miejsce ślubów, a małżeństwa chrzczą tu dzieci, uznając świątynię za mającą nastrój – przyznaje Iwona Mianowska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter