18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemiecki jezuita ostrzega przed pójściem na kompromis z duchem czasu

Ocena: 4.95
835

Niemiecki jezuita ks. Eberhard von Gemmingen radzi katolikom w Niemczech, aby nie szli na kompromis z duchem czasu. "Sześćdziesiąt lat temu Sobór Watykański II otworzył Kościół na nowoczesność. Dziś jednak jesteśmy prawdopodobnie znacznie dalej i grozi nam pogodzenie się z tym, co współczesny świat uważa za słuszne. Dlatego uważam, że musimy być dziś bardziej konfrontacyjni. Nie chcę się cofać, ale iść naprzód. Musimy chronić ludzi przed wieloma ideami nowoczesności" – powiedział w piątkowym kazaniu ks. von Gemmingen. ".

Fot. Canva

Wieloletni szef niemieckojęzycznej sekcji Radia Watykańskiego (dziś: Vatican News) wymienił następnie trzy konkretne słowa kluczowe: samostanowienie, macierzyństwo zastępcze i aborcja. "Obecny rząd przygotowuje ustawę, zgodnie z którą każda osoba powinna sama decydować o tym, czy jest mężczyzną czy kobietą. Mają absolutną wolność. Jest to nie tylko wątpliwe, ale jest to zaprzeczenie Boga. Żaden człowiek nie powołał siebie do istnienia, nie stworzył siebie. Odnajduje się w świecie i musi zaakceptować samego siebie" – zaznaczył jezuita.

Zwrócił uwagę, że istnieje "niewielka mniejszość ludzi, których płeć jest w rzeczywistości niejasna." "Kluczowe jest jednak to, że dzisiejsza nowoczesność chce po prostu zaprzeczyć temu, że istoty ludzkie odnajdują siebie i muszą siebie zaakceptować. Pochodzą z tajemnicy, nie stworzyli siebie" – powiedział ks. von Gemmingen. 

Jeśli chodzi o macierzyństwo zastępcze, jezuita skrytykował fakt, że zgodnie z funkcjonowaniem "sygnalizacji świetlnej" kobieta nadal powinna mieć prawo do "bezpłatnego" noszenia dziecka. Jego zdaniem jest to "dekorowanie okien". "Zawsze będzie chodziło o wykorzystywanie biednych. Matka i dziecko zawsze cierpią z powodu separacji" – stwierdził.

Ks. von Gemmingen ostrzegł również niemiecki rząd, aby nie dotykał paragrafu 218 dotyczącego aborcji. "Niemcy mają jedno z najlepszych rozwiązań na świecie, zobowiązujące każdą kobietę do zasięgnięcia porady przed dokonaniem aborcji. Teraz ma  zostać to zniesione i każda kobieta powinna mieć prawo do aborcji. Ukrywa się jednak, jak bardzo kobiety cierpią w wyniku aborcji" – stwierdził jezuita.

Duchowny podkreślił, "że nie może być żadnego frywolnego układu chrześcijanina ze światem". "Albo oświecone "tak" dla Jezusa Chrystusa, albo układ z duchem epoki" – zaznaczył.

Ks. von Gemmingen był szefem niemieckojęzycznego programu w Radiu Watykańskim od 1982 do 2009 roku. Jezuita regularnie wygłasza kazania w kościele w Monachium.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter