4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe wotum na Jasnej Górze

Ocena: 0
3844
W częstochowskim klasztorze paulinów poświęcono 26 sierpnia kamienną tablicę z tekstem Jasnogórskich Ślubów Narodu, których autorem jest Prymas Stefan Wyszyński. Ufundował ją Instytut Prymasa Wyszyńskiego w 70. rocznicę swego powstania. – Kamienna tablica, która zawiśnie na Jasnej Górze, stanowi wotum wdzięczności Matce Bożej za 70 lat naszej służby Kościołowi i Ojczyźnie – powiedziała Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Dodała, że tekst Ślubów Jasnogórskich, które Prymas Wyszyński napisał w Komańczy w 1956 r., został wybrany dla przypomnienia tego szczególnego „programu odnowy moralnej narodu polskiego”.

W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących. Wśród wyliczanych wad narodu są: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość.

Jasnogórskie Śluby stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce: przez biskupów, kapłanów i lud Boży. Program ten nazwany został: "Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski" – podkreśliła Grochowska.

Wotum to granitowa tablica o wymiarach 2 m x 1,6 m, na której znajduje się medalion z brązu. Na nim jest wizerunek kard. Stefana Wyszyńskiego, cały tekst Ślubów, herb prymasowski i podpis Prymasa Tysiąclecia oraz tabliczka z informacją o fundatorach wotum. Autorem projektu tablicy jest Grzegorz Witek, rzeźbiarz z Warszawy, uczeń prof. Jana Kucza, który jest autorem pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego znajdującego się na Jasnej Górze. Wotum powstawało pod artystyczną opieką profesora Kucza.

– Chcemy, by nasz dar był przypomnieniem o Ślubach Narodu, by one żyły w polskich sercach – powiedziała Grochowska.

Poświecenie wotum odbyło się przed główną Mszą odpustową, sprawowaną z udziałem Episkopatu Polski, w czasie której Śluby te są ponawiane.

Instytut Prymasa Wyszyńskiego jest instytutem świeckim życia konsekrowanego , którego współzałożycielem i duchowym ojcem był kard.Stefan kard. Wyszyński. Powstał w 1942 roku. Jego charyzmatem jest tzw. maryjność eklezjalna i praca apostolska, tak, aby jak najwięcej ludzi oddało się Matce Bożej. Instytut od początku swojej działalności jest związany z sanktuarium na Jasnej Górze, które uważa za najważniejsze miejsce swojego posłannictwa. Jego dziełem jest Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego powołany do zabezpieczenia i upowszechniania dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia oraz Dom Pamięci Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. Instytut prowadzi także m.in. Sekretariat Misyjny Jeevodaya.


2012-08-26 10:56:00
it / Jasna Góra (KAI)
fot. PAP/Waldemar Deska
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
Święto Św. Kazimierza, królewicza
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter