4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: Odeszła "kluczowa postać w historii Kościoła katolickiego w Chinach"

Ocena: 0
2302
Zasługi zmarłego 27 kwietnia bp. Aloysiusa Jina Luxiana z Szanghaju podkreśla nota Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Biskup miał 97 lat.
2013-04-30 14:01
pb / Watykan, Szanghaj (KAI)

fot. PAP/EPA/ROLF VENNENBERND

Przypominając życiorys hierarchy, zaznaczono, że swą formację zakonną jako jezuita zdobywał on w Paryżu, a w Rzymie studiował teologię, nauczył się też kilku języków europejskich. Od 1955 r. był więziony przez 27 lat, po czym w 1982 r. uzyskał zgodę władz na ponowne otwarcie seminarium duchownego w Szeszan. W 1985 r. przyjął bez zgody papieskiej sakrę biskupią i został z woli władz biskupem pomocniczym, a po trzech latach ordynariuszem Szanghaju, choć diecezja ta miała prawowitego biskupa, mianowanego przez papieża. Aprobatę Jana Pawła II uzyskał 15 lat później, po okazaniu wierności papieżowi i złożeniu prośby o przebaczenie za bezprawne święcenia. Otrzymał wówczas nominację papieską na biskupa koadiutora diecezji szanghajskiej (jej ordynariuszem z nominacji Stolicy Apostolskiej jest od 2000 r. bp Joseph Fan Zhongliang SI, obecnie 94-letni).

Nota Sekretariatu Stanu podkreśla, że bp Jin „był kluczową postacią w historii Kościoła katolickiego w Chinach w minionych 50 latach. Był człowiekiem wielkiej kultury. Jego przygotowanie, jego studia we Włoszech, władanie różnymi językami europejskimi i jego ludzka sympatia pozwalały mu zawsze utrzymywać kontakty z różnymi osobistościami i cieszyć się szacunkiem wielu”.

Sekretariat Stanu zaznacza, że pod kierunkiem bp. Jina nastąpił wielki rozwój diecezji szanghajskiej. Jego „zapał duszpasterski był imponujący”. Hierarcha zmodernizował diecezję i starał się zapewnić jej „kierownictwo pasterzy”, wykorzystując w tym celu szacunek, jaki miały dla niego władze cywilne. Szczególną uwagę zwracał na przygotowanie nowych księży i sióstr zakonnych, tworząc odpowiednie struktury formacyjne, takie jak „dobrze znane” wyższe seminarium, otwarte w 1985 r. w Szeszan, które służy nie tylko w jego diecezji, ale także całym Chinom.

Nota przypomina jedno z ostatnich działań duszpasterskich bp. Jina
list pasterski na Nowy Rok chiński (23 stycznia 2012), w którym wezwał do naśladowania Pawła Xu Guangqi, pierwszego katolika chińskiego, zajmującego wysokie stanowisko w państwie, przyjaciela misjonarza o. Mateo Ricciego.

W 2012 r. ukazał się pierwszy tom wspomnień bp. Jina, obejmujący lata 1916-1982, opisujących najważniejsze wydarzenia z jego życia. „Życia, w którym starał się zachować żywą miłość do Chrystusa i do Kościoła, zachowując lojalność wobec swojego kraju i swojej kultury”
głosi nota Sekretariatu Stanu.

Diecezja szanghajska liczy 150 tys. katolików, około 100 kapłanów, 6 dekanatów, 37 parafie i 140 kościołów. Na jej terytorium znajduje się słynne sanktuarium Maryjne w Szeszan, będące celem narodowych pielgrzymek. Są też kościelne dzieła społeczne, takie jak: dom starców, dom rekolekcyjny, jadłodajnia dla ubogich i wydawnictwo Qibao.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
Święto Św. Kazimierza, królewicza
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter