21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powołani do kapłaństwa

Ocena: 0
375

Od kilku lat organizujemy dni otwarte. Każdy chętny może przeżyć typowy dzień z życia kleryka - mówi ks. dr. Tomasz Sztajerwald, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. ks. T. Sztajerwalda

Ilu alumnów w seminarium warszawsko-praskim przygotowuje się do kapłaństwa?

Obecnie w seminarium studiuje 39 kandydatów. W ubiegłym roku przyjęliśmy dziesięciu. Oficjalną rekrutację na nowy rok akademicki rozpoczynamy 1 czerwca, choć zgłaszać się można także w ciągu roku.

 

Co przekłada się na liczbę kandydatów?

Powołanie jest tajemnicą, działaniem łaski Pana Boga, choć oczywiście wpływ na nie mają też czynniki socjologiczne. Zmniejszająca się liczba powołań odzwierciedla przemiany społeczne. Spada dzietność w polskich rodzinach. Zdarza się, że kandydaci mówią o odkładaniu decyzji o podjęciu powołania, gdyż rodzina długo nie akceptowała ich zamiaru wyboru tej drogi choćby z tego powodu, że byli jedynakami. Często zgłaszają się do nas także kandydaci z doświadczeniem pracy zawodowej lub po ukończonych studiach. Na pewno wpływ na liczbę powołań ma tworzenie tzw. kultury powołaniowej.

 

Czym jest kultura powołaniowa?

Wpisuje się w nią modlitwa o powołania w diecezji i w parafiach, troska o powołania, mówienie o nich. Także umiejętne stawianie pytań o sens życia oraz o to, czy ktoś nie czuje w sobie powołania do kapłaństwa albo życia zakonnego. Polega ona też na tworzeniu przestrzeni, w której młodzi mogą o tym bez lęku porozmawiać. Wtedy łatwiej o takiej drodze pomyśleć. To również propagowanie inicjatyw, które mogą pomóc w poznawaniu, czym jest powołanie kapłańskie i jak je rozeznawać. Dlatego od kilku lat informujemy, że każdy mężczyzna myślący o kapłaństwie może spotkać się z nami i o tym porozmawiać, w atmosferze dyskrecji i szacunku dla jego wyborów. Także duszpasterze mogą informować np. o tym, co organizuje dla kandydatów seminarium duchowne.

 

Jaką ofertę dla zainteresowanych ma w związku z tym seminarium warszawsko-praskie?

Od kilku lat organizujemy dni otwarte. Każdy chętny może przeżyć typowy dzień z życia kleryka. W zeszłym roku organizowaliśmy ponadto trzydniowe rekolekcje powołaniowe. Zapraszamy też na rekolekcje letnie połączone z wypoczynkiem. Chętni z przełożonym oraz klerykami wyjeżdżają w atrakcyjne wypoczynkowo miejsce w Polsce. To forma bycia wśród osób myślących podobnie, czas rekreacji połączonej z duchem modlitwy. W terminie 22–27 czerwca, podobnie jak przed rokiem, będzie to wyjazd w góry. Lista jest jeszcze otwarta.

Dodam tylko, że wszystkie te propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jeżeli ktoś myśli o powołaniu lub po prostu chce niezobowiązująco o nim porozmawiać, zachęcam do kontaktu. Wystarczy napisać na adres mailowy, który znajduje się na stronie internetowej seminarium. Można wtedy umówić się i porozmawiać z przełożonym w spokojnej atmosferze, z zachowaniem dyskrecji.

 

Czy kandydat wstępujący do seminarium powinien być wyraźnie przekonany co do swojego powołania, czy może rozpocząć formację, mając wciąż wątpliwości?

Seminarium jest również czasem rozeznawania, zatem nie wymagamy od kandydata stuprocentowej pewności. Szczególnie na roku propedeutycznym pomagamy alumnom w rozeznaniu ich powołania. Także w kolejnych latach, aż do święceń prezbiteratu, klerycy mają okazję rozeznawać i utwierdzać się, czy jest to ich droga. Czas na modlitwę oraz studia, a także praca formatorów są właśnie po to, żeby w tym pomóc.

 

Jakie podstawowe wymogi powinien spełnić kandydat do seminarium?

Kandydat do seminarium musi mieć zdaną maturę oraz spełniać wszystkie wymogi, które zwykle stawiane są kandydatom na studia wyższe. Musi też być stanu wolnego i oczywiście wierzący. Powinien mieć wewnętrzne przekonanie o powołaniu, które będzie weryfikował na kolejnych etapach życia seminaryjnego. Szczegółowe informacje o trwającej do 6 września rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej naszego seminarium.

 

Czy ze zmianami kulturowymi i społecznymi zmienia się też system kształcenia w seminarium?

Czas w seminarium to nie tylko zdobywanie wiedzy religijnej i studiowanie teologii. To także zdobywanie szeroko pojętej wiedzy o człowieku i o Bogu – po to, żeby pomagać ludziom zbliżać się do Niego, ale jednocześnie lepiej zrozumieć drugiego człowieka.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej
ul. Mehoffera 2, 03-131 Warszawa | www.wsddwp.edu.pl
Kontakt w sprawie przyjęć do seminarium: e-mail: kontakt@wsddwp.edu.pl | tel. 515 232 327

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter